Hejt czy ujawnianie oszustw: Czym są czarne listy pracodawców na Facebooku?

0 0
Hejt czy ujawnianie oszustw: Czym są czarne listy pracodawców na Facebooku?
Fot. Facebook/ Czarna lista pracodawców z Warszawy i okolic

Tysiące polubień, kilkadziesiąt donosów dziennie. Czarne listy pracodawców na Facebooku stały się hitem w internecie i sporym wyzwaniem dla pracodawców.

Na Facebooku szybko pojawiają się czarne listy pracodawców, które cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników serwisu. Warszawska czarna lista ma ponad 24 tys. polubień, krakowska – 18 tys., poznańska – 15 tys., a Trójmiasta – 23 tys. Codziennie do administratorów trafia kilkadziesiąt wiadomości, a moderatorzy nie nadążają z ich publikacją.

– Komunikacja w social media jest dwustronna. Z jednej strony pozwala kandydatom na swobodną wypowiedź i dzielenie się swoim zdaniem, z drugiej strony warto spojrzeć na nią z punktu widzenia marki pracodawcy. Nigdy wcześniej pracodawcy nie mieli możliwości bezpośredniej interakcji z kandydatami, która jest tak prosta i dostępna – mówi Izabela Bartnicka, ekspert Grupy Pracuj.

Według niej każdy ma możliwość podzielenia się swoim zdaniem z bardzo dużą liczbą osób w bardzo szybkim czasie. Co więcej, przyłączając się do inicjatyw takich jak czarne listy pracodawców, ma poczucie bycia wysłuchanym oraz przynależenia do grupy osób o podobnych doświadczeniach.

Na jakie nieprawidłowości najczęściej wskazują pracownicy? Zazwyczaj użytkownicy Facebooka mówią o mobbingu, zaniżaniu lub niewypłacaniu wynagrodzeń, oszustwach podatkowych, łamaniu zasad BHP i nadgodzinach.

Każdy wpis na czarnej liście jest opatrzony nazwą firmy, której on dotyczy. Niestety nie można zweryfikować autentyczności wpisów. Wypowiedzieć może się każdy – niezadowolony pracownik, a nawet konkurencja.

Administratorzy stron podkreślają, że nie ponoszą odpowiedzialności za publikowane wpisy. Poza tym Państwowa Inspekcja Pracy nie może zareagować na opisywane nieprawidłowości. Skarga musi trafić bezpośrednio do PIP i nie może być anonimowa.

Czy zatem taka inicjatywa ma sens? Jak twierdzą administratorzy, ideą strony jest ostrzeżenie ludzi przed nieuczciwymi pracodawcami, a nie internetowy hejt.

– Najważniejszym przesłaniem jest to, aby zweryfikować opinię (skonfrontować) z wieloma innymi osobami, które miały lub wciąż mają kontakt z danym przedsiębiorcą. Należy edukować ludzi, motywować do działania i korygować naiwność – mówi w rozmowie z portalem wGospodarce.pl założyciel Czarnej Listy Pracodawców Trójmiasto.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.