Handel w niedzielę, Szydło: Wszyscy pracownicy powinni mieć wolne w niedzielę

• Proponowana stawka podatku od handlu ma doprowadzić do tego, by tego handlu w niedzielę nie było.
• Projekt podatku od sieci handlowych został skierowany do konsultacji, będzie w Sejmie.
• Premier uważa, że pracownicy nie powinni pracować w niedzielę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Handel w niedzielę, Szydło: Wszyscy pracownicy powinni mieć wolne w niedzielę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

29 sty 2016 15:28


Premier Beata Szydło powiedziała, że gdyby decyzja zależała wyłącznie od niej, nie byłoby handlu w niedzielę, by pracownicy mogli spędzić ten czas z rodziną. "Niedziela jest dla rodziny" - mówiła Szydło na konferencji prasowej w woj. świętokrzyskim.

Szydło była pytana, czy najwyższa proponowana stawka podatku od handlu, która miałaby objąć sprzedaż w niedzielę, ma doprowadzić do tego, by tego handlu nie było. Na razie to projekt podlegający konsultacjom - odparła.

Czytaj też: OPZZ: Handel w niedzielę to temat zastępczy. Problemem są wynagrodzenia

"Nie ukrywam, że ja osobiście - jako Beata Szydło - uważam, że niedziela jest dla rodziny. I wszyscy pracownicy powinni mieć ten przywilej, żeby rodzina mogła spokojnie spędzać ze sobą ten czas" - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że "jest nasza propozycja, żeby wprowadzić w podatku od usług handlowych nieco zwiększony procent podatku za sprzedaż w niedzielę, ale jest to kwestia dyskusji".

"Projekt jest w tej chwili skierowany do konsultacji, będzie w Sejmie. Wtedy jest też czas na dyskusję, jestem ciekawa tych opinii" - mówiła.

Podkreśliła jednak, że gdyby to zależało tylko i wyłącznie od niej chciałaby, żeby niedziela była dla rodziny. "A jak jest niedziela dla rodziny, to wtedy nie powinno się pracować, tylko spędzać ten czas ze sobą" - dodała.

Ministerstwo Finansów przygotowało założenia projektu podatku od sieci handlowych - stawka podstawowa ma wynosić 0,7 proc. podatku od obrotu, stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w miesiącu. Stawka 1,9 proc. ma obowiązywać od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Ma być też kwota wolna - 18 mln zł rocznego obrotu. Projekt trafił do Kancelarii Premiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pep 2016-02-01 17:52:17

A co pani do tego, pani Szydło, kiedy i co mam robić? Trzeba naprawdę arogancji, żeby Polakom oznajmić, że odtąd decyduje o tym władza, nie oni.

Mila 2016-02-01 15:54:39

Również pracuję w handlu. Kilka lat temu wściekałam się idąc w niedzielę do pracy,obecnie już jest mi to obojętne. Ma się za nd dzień wolny w tygodniu. Inne zawody również pracują w niedzielę-lekarze, pielęgniarki, żołnierze, policjanci, strażacy i wielu innych.

MA.pl 2016-01-31 23:51:32

Popieram w 100% pracuję w handlu od 25 lat, chcę mieć niedziele wolne od pracy. Zakaz powinien dotyczyć wszystkie podmioty gospodarcze, także te mikro. Klient zrobi zakupy od poniedziałku do soboty, tylko będzie trzeba zorganizować sobie na nowo tydzień roboczy. Początkowo będą krzyki i protesty, później powiemy dlaczego tak późno? przecież mamy jedno życie!!! - pozdrawiam pracusiów za wszelką cenę.