Gowin: Roczny urlop macierzyński należy się każdej kobiecie

- Potrzebna jest polityka wspierająca wszystkie polskie rodziny, nie tylko te najuboższe - uważa lider Polski Razem Jarosław Gowin. Polityk przekonywał w czwartek we Wrocławiu, że państwo powinno przeznaczać na ten cel 3 proc. PKB.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gowin: Roczny urlop macierzyński należy się każdej kobiecie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 maj 2014 17:47


Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w związku ze Światowym Dniem Rodzin Gowin ocenił, że przez 25 lat demokratycznej Polski nie doczekaliśmy się żadnej polityki wspierania polskich rodzin. Według niego polityka rodzinna jest mylona przez kolejne ekipy rządzące z polityką socjalną, czyli wspierającą rodziny najuboższe.

"Oczywiście trzeba je wspomagać, ale polityka rodzinna powinna być adresowana do wszystkich rodzin, niezależnie od ich sytuacji materialnej" - ocenił polityk. Polska Razem domaga się - podkreślał - aby państwo przeznaczało na politykę rodzinną znacznie więcej środków niż do tej pory.

"Na tej sferze oszczędzać nie wolno. Dlatego postulujemy, aby na politykę rodzinną przeznaczać nie jak do tej pory 2 proc. PKB, ale 3 proc." - apelował Gowin.

Jak poinformował, Polska Razem przygotowała całościowy program wspierania rodzin. Do jego podstawowych założeń należy roczny płatny urlop macierzyński dla każdej matki, bez względu na to, czy pracuje ona na pełnym etacie, na umowę zlecenie, jest studentką czy akurat poszukuje pracy.

Drugi element to bon wychowawczy o wartości 600 zł; rodzice mogliby podjąć decyzję, czy chcą zapłacić nim za przedszkole, wynająć nianię czy też otrzyma te pieniądze jedno z rodziców, które postanowiło zostać w domu i zająć się wychowaniem dziecka.

Trzecią propozycją jest bon edukacyjny, który umożliwiłby zapewnienie dziecku odpowiedniego wykształcenia. Według Gowina, uruchamiałby on mechanizm konkurencji między szkołami i dzięki temu gwarantowałby wyższy niż do tej pory poziom polskiej oświaty.

Kolejnym elementem prorodzinnego programu Polski Razem jest głosowanie rodzinne.

"Uważamy, że w demokracji powinna obowiązywać zasada: jeden obywatel - jeden głos. Dziecko też jest obywatelem, ale do 18. roku życia jego głosem powinni dysponować rodzice" - mówił lider Polski Razem.

"Dziś takie rozwiązanie wydaje się szokujące, ale jestem głęboko przekonany, że ten mechanizm, który wyrównuje szanse rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, będzie w najbliższych latach wprowadzonych w wielu krajach europejskich. Jest to bowiem możliwość wyrównania szans młodego pokolenia. W sytuacji starzenia się społeczeństwa europejskiego mamy do czynienia z nierównowagą polityczną i przewagą pokolenia ludzi starszych" - dodał Gowin.

Polska Razem zamierza wspierać postulaty tych partii w Europie, które uważają, że problematyka rodzinna powinna stać się jednym z głównych zadań Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.