Godne wynagrodzenie nie tylko na etacie

Zdaniem eksperta prawa pracy prof. Arkadiusza Sobczyka pracownik powinien otrzymywać godne wynagrodzenie na podstawie wszystkich rodzajów umów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Godne wynagrodzenie nie tylko na etacie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 wrz 2015 12:12


Dyskusja o płacy minimalnej może być przełomowa dla polskiego rynku pracy - informuje "Gazeta Wyborcza".

Realia rynkowe są takie, że w przypadku zleceń czy prac dorywczych nie ma gwarancji jakiegokolwiek godnego wynagradzania. Stawki godzinowe około 1,5 mln osób zsumowane do płacy miesięcznej nie dają płacy minimalnej.

- Za pracę, nieważne, na jakiej podstawie, pracownik powinien dostać godne wynagrodzenie. Bez rozróżnienia, że godne na etacie, a na innej podstawie prawnej już niegodne - mówi prof. Arkadiusz Sobczyk, ekspert prawa pracy z UJ.

Od 1 stycznia 2016 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty 1 850 zł brutto.

Kwota 1850 zł została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. - podało Ministerstwo Pracy.

Wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej zamiast stawki miesięcznej postulował SLD. Według SLD minimalna stawka na godzinę powinna wynosić nie mniej niż 11 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

józef 2015-09-28 06:41:07

jestem na emeryturze i mam jej aż 1200 zł dorabiająć na zlecenie mogłem sobie jeszcze pyknąć około 2500 zł netto. teraz po nowemu dostane 123o zł. mam w dupie umowe o prace , ja chcę na zlecenie. Nikt nie sie nie pytał tylko jak zawsze mądrzy chcieli lepiej dla innych. powinienem miec szanse na wybór pracy , nie wszyscy chcą te biedne 1850 brutto bo zwyczajnie im sie to nieopłaca