Główny grzech policjantów to korupcja. Ale nie tylko

Według raportu Biura Spraw Wewnętrznych łapówkarzy jest coraz mniej. Za to więcej policjantów łamie tajemnice służbowe i ma kontakt z narkotykami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Główny grzech policjantów to korupcja. Ale nie tylko

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

4 wrz 2015 9:24


W 2014 r. 369 policjantów usłyszało 1108 zarzutów - wynika z raportu Biura Spraw Wewnętrznych. To minimalnie więcej niż rok wcześniej.

W liczącej prawie 100 tys. formacji ci dopuszczający się przestępstw stanowią margines - zaznacza rzecznik Komendy Głównej Policji Krzysztof Hajdas.

Według raportu BSW główny grzech policjantów to wciąż korupcja - czyny o tym charakterze stanowiły 44 proc. wszystkich, za jakie mundurowi dostali zarzuty. Pocieszające jest, że łapówkarski trend słabnie - 5 lat temu było 1,3 tys. takich przestępstw, w ub.r. - 485.

Tajemnice i narkotyki

W 2014 r. odnotowano zaś więcej przypadków zdrady tajemnic służbowych: wzrost liczby zarzutów z 20 w 2013 r. do 52, czy fałszowania dokumentów - z 63 do 133. Ponad dwukrotnie wzrosła liczba zarzutów dla policjantów w związku z udziałem w przestępczości narkotykowej - przeszło 50 z nich złapano na posiadaniu lub udzielaniu narkotyków.

Jest też druga strona medalu: wielu mundurowych bywa niesłusznie oskarżanych - zaznacza raport. Bywa, że dopiero po latach są oczyszczani z zarzutów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.