Gajda: 3 tys. pracowników trafi z samorządów do „Wód Polskich”

0 0
Gajda: 3 tys. pracowników trafi z samorządów do „Wód Polskich”
- Ponad 3 tys. osób pracowników opłacanych przez samorządy chcemy zatrudnić w "Wodach Polskich" – mówi wiceminister Mariusz Gajda. (fot.wikimedia.org/Bladyniec)

• Po przyjęciu ustawy „prawo wodne” rząd zatrudni trzy tysiące urzędników pracujących dotychczas dla samorządów.
• Wiceminister Mariusz Gajda liczy, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017.

Po przyjęciu ustawy „prawo wodne” rząd chce zatrudnić urzędników, którzy zajmowali się związanymi z tą dziedziną sprawami w „Wodach Polskich” - Państwowym Gospodarstwie Wodnym, które zastąpi krajowy i regionalne zarządy gospodarki wodnej. 

 - Do tej pory samorządy, w sprawach, której reguluje „prawo wodne” wykonywały zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Owszem, miały pieniądze na wykonywanie zadań, ale z własnych budżetów musiały opłacać pracowników, siedziby. W skali kraju to ponad 3 tys. osób i my wszystkich tych pracowników chcemy zatrudnić w "Wodach Polskich" – mówi wiceminister Mariusz Gajda o planach resortu rozwoju portalowi Parlamentarny.pl.

Jak się okazuje na razie nie ma jednak takiej możliwości:

 – Możliwość jest, na zasadzie oświadczeń woli, ale samorządy chciałyby, aby odbywało się to w sposób automatyczny. Niestety, Rządowe Centrum Legislacji wyjaśniło, że z uwagi na zapisy konstytucyjne, przechodzenie z automatu pracowników samorządowych na stanowiska rządowe i na odwrót, jest niemożliwe – dodaje Gajda.

Wiceminister tłumaczy, że ten problem od wielu lat występuje choćby w przypadku zmian kompetencji pomiędzy wojewodami a marszałkami województw.

- Część pracowników przechodziła pomiędzy tymi urzędami, ale nie było prawnej możliwości, by odbywało się to automatycznie – podkreśla i dodaje:

 - Chodzi tylko i wyłącznie o ograniczenia prawne, merytorycznie nie ma żadnych przeciwskazań. Dla wspólnego dobra my chcemy tych ludzi przyjąć, bo fachowców jest naprawdę niewielu.

Jak informuje Gajda ustawa w tym zakresie ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

- Chcielibyśmy, by nowe prawo wodne powstało w I półroczu tego roku. Taki jest też zresztą wymóg Komisji Europejskiej. Gdyby tak się stało, będziemy mieli pół roku, by przygotować stanowiska pracy i podjąć pewne działania w kierunku zatrudniania tych osób. Bo jeżeli będziemy mieli podpisaną przez prezydenta ustawę, to mamy pewne podstawy prawne do działań – tłumaczy Gajda.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.