Gajda: 3 tys. pracowników trafi z samorządów do „Wód Polskich”

• Po przyjęciu ustawy „prawo wodne” rząd zatrudni trzy tysiące urzędników pracujących dotychczas dla samorządów.
• Wiceminister Mariusz Gajda liczy, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gajda: 3 tys. pracowników trafi z samorządów do „Wód Polskich”

PODZIEL SIĘ


Autor: parlamentary.pl

24 maj 2016 9:21


Po przyjęciu ustawy „prawo wodne” rząd chce zatrudnić urzędników, którzy zajmowali się związanymi z tą dziedziną sprawami w „Wodach Polskich” - Państwowym Gospodarstwie Wodnym, które zastąpi krajowy i regionalne zarządy gospodarki wodnej. 

 - Do tej pory samorządy, w sprawach, której reguluje „prawo wodne” wykonywały zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Owszem, miały pieniądze na wykonywanie zadań, ale z własnych budżetów musiały opłacać pracowników, siedziby. W skali kraju to ponad 3 tys. osób i my wszystkich tych pracowników chcemy zatrudnić w "Wodach Polskich" – mówi wiceminister Mariusz Gajda o planach resortu rozwoju portalowi Parlamentarny.pl.

Jak się okazuje na razie nie ma jednak takiej możliwości:

 – Możliwość jest, na zasadzie oświadczeń woli, ale samorządy chciałyby, aby odbywało się to w sposób automatyczny. Niestety, Rządowe Centrum Legislacji wyjaśniło, że z uwagi na zapisy konstytucyjne, przechodzenie z automatu pracowników samorządowych na stanowiska rządowe i na odwrót, jest niemożliwe – dodaje Gajda.

Wiceminister tłumaczy, że ten problem od wielu lat występuje choćby w przypadku zmian kompetencji pomiędzy wojewodami a marszałkami województw.

- Część pracowników przechodziła pomiędzy tymi urzędami, ale nie było prawnej możliwości, by odbywało się to automatycznie – podkreśla i dodaje:

 - Chodzi tylko i wyłącznie o ograniczenia prawne, merytorycznie nie ma żadnych przeciwskazań. Dla wspólnego dobra my chcemy tych ludzi przyjąć, bo fachowców jest naprawdę niewielu.

Jak informuje Gajda ustawa w tym zakresie ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

- Chcielibyśmy, by nowe prawo wodne powstało w I półroczu tego roku. Taki jest też zresztą wymóg Komisji Europejskiej. Gdyby tak się stało, będziemy mieli pół roku, by przygotować stanowiska pracy i podjąć pewne działania w kierunku zatrudniania tych osób. Bo jeżeli będziemy mieli podpisaną przez prezydenta ustawę, to mamy pewne podstawy prawne do działań – tłumaczy Gajda.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.