Francja: Była minister skazana za niepełne deklaracje majątkowe

Była francuska minister ds. frankofonii Yamina Benguigui została skazana w drugiej instancji na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu i 5 tys. euro grzywny za braki w składanych deklaracjach majątkowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Francja: Była minister skazana za niepełne deklaracje majątkowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

27 wrz 2016 18:05


W pierwszej instancji Benguigui została uznana za winną, ale sąd nie wymierzył jej żadnej kary. Wyrok ten był pierwszym, jaki zapadł na podstawie nowej ustawy o przejrzystości życia publicznego, która została uchwalona po ujawnieniu na początku 2013 roku, że były minister ds. budżetu Jerome Cahuzac ma za granicą konto bankowe co oznacza, iż ukrywa majątek przed rodzimym fiskusem.

Ustawa zobowiązuje ministrów, parlamentarzystów i niektórych radnych do ujawnienia swego majątku instytucji o nazwie Wysoka Władza ds. Przejrzystości Życia Publicznego (HATVP), której zadaniem jest zapobieganie ewentualnemu konfliktowi interesów przedstawicieli władz.

Czytaj też: Brazylia: Były minister zatrzymany ws. skandalu wokół Petrobrasu

Benguigui, która była ministrem w latach 2012-2014, odpowiadała przed sądem za to, że wielokrotnie nie ujawniła w składanych deklaracjach akcji pewnej belgijskiej spółki. Adwokaci byłej minister zapewniali, że nie była ona świadoma łamania prawa.

Od czasu powstania w 2013 roku HATVP skierowała do sądu 16 spraw dotyczących parlamentarzystów albo członków rządu. W grudniu ma zapaść wyrok w sprawie Cahuzaca, którego oskarżono o przestępstwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.