FOR: Jeśli chorujesz kilka dni, nie powinieneś dostawać wynagrodzenia

Forum Obywatelskiego Rozwoju proponuje likwidację wynagrodzenia przez pierwsze trzy dni choroby oraz zmniejszenia wysokości świadczenia chorobowego.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

FOR: Jeśli chorujesz kilka dni, nie powinieneś dostawać wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

13 wrz 2013 9:15


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", według FOR kosztami choroby pracownika w większości obciążeni są pracodawcy i to oni pełnią rolę ubezpieczyciela, a nie ZUS. Dlaczego?

Ponieważ przez pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym to pracodawca wypłaca chorobowe, a dopiero od 34. dnia choroby aktywuje się obowiązek ZUS do wypłaty zasiłku.

Tymczasem w 2012 r. przeciętna długość zwolnienia w ciągu roku wynosiła 32,83 dni, więc w praktyce to pracodawcy pokrywają więksość kosztów.

FOR uważa również, że za okres pobytu w szpitalu pracownikowi powinno zostać wypłacone 70 proc. podstawy wynagrodzenia (a nie 80 proc. jak dotychczas) natomiast w przypadku ciąży powinno przysługiwać wynagrodzenie w wysokości 100 proc. - informuje dziennik.

Natomiast likwidacja pensji przez pierwsze trzy dni chorobowego mogłaby wyeliminować przypadki, kiedy pracownicy symulują chorobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.