FOR: Jeśli chorujesz kilka dni, nie powinieneś dostawać wynagrodzenia

Forum Obywatelskiego Rozwoju proponuje likwidację wynagrodzenia przez pierwsze trzy dni choroby oraz zmniejszenia wysokości świadczenia chorobowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

FOR: Jeśli chorujesz kilka dni, nie powinieneś dostawać wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

13 wrz 2013 9:15


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", według FOR kosztami choroby pracownika w większości obciążeni są pracodawcy i to oni pełnią rolę ubezpieczyciela, a nie ZUS. Dlaczego?

Ponieważ przez pierwsze 33 dni choroby w danym roku kalendarzowym to pracodawca wypłaca chorobowe, a dopiero od 34. dnia choroby aktywuje się obowiązek ZUS do wypłaty zasiłku.

Tymczasem w 2012 r. przeciętna długość zwolnienia w ciągu roku wynosiła 32,83 dni, więc w praktyce to pracodawcy pokrywają więksość kosztów.

FOR uważa również, że za okres pobytu w szpitalu pracownikowi powinno zostać wypłacone 70 proc. podstawy wynagrodzenia (a nie 80 proc. jak dotychczas) natomiast w przypadku ciąży powinno przysługiwać wynagrodzenie w wysokości 100 proc. - informuje dziennik.

Natomiast likwidacja pensji przez pierwsze trzy dni chorobowego mogłaby wyeliminować przypadki, kiedy pracownicy symulują chorobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.