Firmy płacą za wysokie składki ZUS i nawet o tym nie wiedzą. Będą mogły jednak odzyskać pieniądze

• Ponad połowa przedsiębiorców twierdzi, że składka wypadkowa, odprowadzania przez ich firmy co miesiąc do ZUS, jest zbyt wysoka – wynika z raportu EY pt. „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa”.
• Jeśli płacili jednak za dużo - teraz będą mogli odzyskać nadpłacone pieniądze.
• Firmy mogą także korzystać z dofinansowań do BHP, a tym samym obniżać koszty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy płacą za wysokie składki ZUS i nawet o tym nie wiedzą. Będą mogły jednak odzyskać pieniądze

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 kwi 2016 15:39


Większość badanych chciałaby, aby wartość składki wypadkowej była niższa, ale ani nie weryfikowali jej wysokości, ani nie próbowali jej zmniejszać. Warto to zrobić teraz, ponieważ tylko do końca 2016 roku przedsiębiorcy mogą odliczyć nadpłatę składek z minionych 10 lat.

Kosztowne wypadki

W Polsce co roku w wypadkach przy pracy zostaje poszkodowanych ponad 87 tys. osób. Mimo, że ta wielkość utrzymuje się na podobnym poziomie, w ostatnich latach widać spadek liczby wypadków ciężkich. Zmniejsza się również średnia liczba dni niezdolności do pracy spowodowanej wypadkami przy pracy.

Mimo poprawy statystyk, suma świadczeń z funduszu wypadkowego nadal pozostaje wysoka i co roku przekracza 5 miliardów złotych. Środki te przeznaczane są na wypłatę jednorazowych odszkodowań, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

- Z punktu widzenia przedsiębiorcy, wypadki przy pracy nie tylko wpływają na wzrost wysokości składki ZUS na ubezpieczenie wypadkowe, koszty materialne i wstrzymanie produkcji. Zwiększają również absencję chorobową oraz powodują konieczność zorganizowania zastępstwa poszkodowanych pracowników, chociażby poprzez pracę w nadgodzinach dla pozostałych zatrudnionych - mówi Karol Raźniewski, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY. 

- Tym samym koszty ponoszone w związku z wypadkami przy pracy pośrednio wpływają na podniesienie finalnego kosztu wytworzenia produktów. Takie zdarzenia mogą także negatywnie wpływać na wizerunek całej firmy – dodaje. W szczególności dotyczy to firm zatrudniających ponad 100 osób, ale też szpitali i spółek samorządowych.

Firmy płacą za dużo, bo nie wiedzą, że mogą mniej?

Ponad połowa badanych przedsiębiorców twierdzi, że składka wypadkowa, odprowadzana przez ich firmy co miesiąc do ZUS, jest zbyt wysoka (62 proc.), a zaledwie co piąty badany uważa, że jest ona optymalna (22%).

Jak wynika z badania EY „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa”, ponad połowa przedsiębiorców twierdzi, że składka wypadkowa, odprowadzana przez ich firmy co miesiąc do ZUS, jest zbyt wysoka (62 proc.), a zaledwie co piąty badany uważa, że jest ona optymalna (22 proc.).

Dlaczego składka w takiej, a nie innej wysokości?

Składka ZUS na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana indywidualnie. Zależy od liczby zatrudnionych w warunkach zagrożenia oraz liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy. W przypadku firm zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, stopa procentowa waha się od 0,40 proc. do 3,60 proc., a dla mniejszych firm wynosi 1,80 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.