Firmy mogą kupować pracownikom jabłka i nie płacić podatku

Ryszard Florek, prezes Fakro stara się o ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców, którzy kupują jabłka dla pracowników. Tymczasem takie rozwiązanie już istnieje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy mogą kupować pracownikom jabłka i nie płacić podatku

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 sie 2014 9:06


Jak podaje "Gazeta Wyborcza", producent kas fiskalnych i drukarek, firma Elzab zdecydowała się kupować jabłka dla swoich 270 pracowników tuż po tym, jak Rosja wprowadziła na nie embargo. A co z podatkiem od zwiększonego przychodu pracownika?

Czytaj też: Prezes Fakro chce kupować jabłka dla swoich pracowników. Na złość Putinowi

Okazuje się, że 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał korzystne orzeczenie dla firm (sygn. K 7/13). W wielkim skrócie sprowadza się do tego, że jeżeli firma nie jest w stanie wyliczyć, ile konkretnie zyskał pracownik na "innych nieodpłatnych świadczeniach" (w tym przypadku na jabłkach), to nie trzeba płacić od tego składek i podatków za każdego pracownika - pisze "GW".

Dlatego też w Elzab, jabłka pojawiły się w koszach - każdy pracownik może brać tyle, na ile ma ochotę, a pracodawca nie jest w stanie policzyć ile sztuk przypada na jedną osobę, a więc o ile zwiększył się jego przychód.

- Zgodnie z orzeczeniem Trybunału nie ma możliwości indywidualnego przypisania ich wartości konkretnemu pracownikowi. I nie stanowi to przychodu pracownika - mówi dla dziennika Jerzy Popławski, wiceprezes Elzab.

Jednak minusem takiego rozwiązania jest fakt, że firma nie może zaliczać kosztu zakupu jabłek do kosztów uzyskania przychodu firmy. Jak podkreśla Ryszard Florek w rozmowie z "GW"- Gdyby można było jabłka wpisać w koszty, to firmy kupowałyby ich więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.