Fakro walczy z KE o zasady uczciwej konkurencji wewnątrz Unii Europejskiej

• Niektóre firmy działające na terenie UE stosują nieuczciwe praktyki, dumpingowe ceny i dyskryminują pozostałych uczestników rynku. 
• Z taką sytuacją spotkała się firma Fakro. Cztery lata temu wniosła skargę do KE przeciwko spółce Velux.
• Komisja Europejska nie podjęła dotychczas żadnych decyzji w tej sprawie -  ani o odrzuceniu skargi, ani o otworzeniu postępowania.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fakro walczy z KE o zasady uczciwej konkurencji wewnątrz Unii Europejskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 lip 2016 9:08


Jednym z zadań Komisji Europejskiej jest obrona podstawowych zasad demokracji we wszystkich krajach członkowskich UE. Komisja szczególną wagę przykłada do praworządności w państwach członkowskich.

Jak jednak podkreślają przedstawiciele Fakro, KE zdaje się zapominać, że praworządność, to także równe, uczciwe i przejrzyste zasady, panujące na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Jeśli krajowe parlamenty są odpowiedzialne za praworządność na swoim terytorium, to Komisja Europejska powinna dbać o najwyższe standardy na wspólnym rynku.

Zarzuty Fakro wobec Velux

Według przedstawicieli Fakro, unijni urzędnicy bardzo wybiórczo traktują swój obowiązek. Jedną z form „niedemokratycznych” zachowań jest nadużywanie pozycji dominującej przez firmy, które mają status monopolisty. Stosują one nieuczciwe praktyki, dumpingowe ceny i dyskryminują pozostałych uczestników rynku.

Z taką sytuacją spotkała się firma Fakro, która zebrała dowody, dotyczące nieuczciwych praktyk mających miejsce na europejskim rynku okien dachowych oraz poinformowała o tym KE. Zarzuty, jakie polska spółka podnosi w treści skargi przeciwko Velux, można ująć w kilka podstawowych kategorii:

• Zarzut stosowania cen drapieżnych: Fakro w skardze wskazuje, że Velux sprzedaje swoje produkty po cenach niższych od kosztów ich wytworzenia;

• Zarzut nierównego traktowania partnerów handlowych: Fakro zarzuca w treści skargi, że Velux wynagradza lub karze dystrybutorów okien dachowych za pomocą przyznawania lub odbierania dodatkowych świadczeń, premii i rabatów, w zależności od tego, jaką dany dystrybutor ma relację z Fakro;

•  Zarzut zawierania umów na wyłączność: Fakro podnosi w skardze, że Velux zawiera z innymi podmiotami na rynku umowy o charakterze wyłącznym, które nie pozwalają Fakro uzyskać produktów lub usług od tego samego podmiotu. W niektórych przypadkach chodzi o jedynego dostawcę danego produktu na rynku;

•  Zarzut stosowania marki walczącej: Fakro wskazuje, że elementem strategii Velux było wprowadzenie na rynek siostrzanej marki tanich okien dachowych RoofLITE, której celem nie było i nie jest normalne konkurowanie i zdobywanie rynku, a jedynie zamykanie Fakro kolejnych możliwości i opcji rozwoju poprzez oferowanie niezwykle tanich produktów.

CZYTAJ DALEJ »

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.