Exposé premier Beaty Szydło: Praca, wynagrodzenia, emerytury

Słuchaliśmy dla was exposé Beaty Szydło. Oto, co nowa premier mówiła o rynku pracy, wynagrodzeniach, bezrobociu i emeryturach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Exposé premier Beaty Szydło: Praca, wynagrodzenia, emerytury

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

18 lis 2015 10:59


Beata Szydło rozpoczęła swoje expose od podkreślenia swoich korzeni. - Pochodzę z górniczej rodziny, gdzie etos ciężkiej pracy uczył pokory i szlachetności. Mała miejscowość Brzeszcze to moje miasto, które nauczyło mnie, jak ważne jest, by słuchać ludzi i sobie pomagać – wyjaśniła Szydło.

W dalszej części przemówienia podkreśliła, że rząd chce, by na Śląsku znów biło serce polskiego przemysłu. - W porozumieniu z pracownikami górnictwa przystąpimy do rozwiązywania problemów w tej branży - dodała.

Szybko przeszła również do przedstawienia planów na najbliższą kadencję. Wśród priorytetowych znalazły się te związane z rynkiem pracy, ale nie w oderwaniu od polityki społecznej i rodzinnej.

Zmiana nazwy resortu pracy

- Nasz rząd będzie wspierał polskie rodziny. Rodzinom, nie tylko młodym, jest potrzebna praca i godna płaca - powiedziała premier. Stąd też nowa nazwa ministerstwa - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a wśród priorytetów nowego rządu: przyznanie 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko, a w przypadku rodzin mniej zamożnych - na każde, również pierwsze.

Drugą, priorytetową sprawą, którą zajmie się nowy rząd to obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn. Szydło zapowiedziała również podwyżki emerytur - szczególnie tych najniższych. - W dłuższej perspektywie czeka nas poważna debata na temat systemu emerytalnego, decyzja będzie zależała od obywateli - powiedziała Szydło.

Wśród kolejnych obietnic pojawiło się to, co PiS promowało w swojej kampanii wyborczej.

- Chcemy podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł – deklarowała premier. - Będziemy się również starali o podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do 12 zł, a także o bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia – dodała.

Ponadto premier zapowiada likwidację umów śmieciowych. - Obecnie udział płac w PKB jest niski, a te wszystkie kroki pomogą to zmienić - podkreśliła premier.

Dodała, że nie chodzi tylko o to, aby tworzyć ogromną liczbę miejsc pracy, ale aby tworzyć miejsca pracy z godnym wynagrodzeniem. Ważne jest też stworzenie młodym nie tylko odpowiednich warunków pracy, ale i życia. Stąd pomysł rządu na budowanie tanich mieszkań.

- Młodzi mogliby je wynajmować, ale w cenie czynszu zawierałaby się spłata kredytu. W ten sposób, młodzi z biegiem czasu staliby się właścicielami mieszkań - przedstawiła nowy pomysł premier.

Jak podkreśliła premier, dziś rząd zawiera z Polakami kontrakt na cztery lata. - Jeżeli Polacy będą zadowoleni, mam nadzieję że przedłużą go na kolejne cztery lata – mówiła.

Pracodawcy potrzebują fachowców

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.