Etat nie cena zadecyduje o zdobytym kontrakcie?

• Rada Dialogu Społecznego pozytywnie oceniła projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych.
• Firmy startujące w przetargach publicznych będą musiały zatrudniać pracowników na etatach, a wynik przetargu tylko w 40 proc. będzie zależał od ceny.
• Według Solidarności dotychczas przetargi wygrywali przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na najgorszych warunkach z najniższymi wynagrodzeniami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Etat nie cena zadecyduje o zdobytym kontrakcie?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

12 sty 2016 8:59


Jak podaje NSZZ "Solidarność", projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych został przedstawiony działającemu przy Radzie Dialogu Społecznego Zespołowi ds. Zamówień Publicznych, który pozytywnie ocenił przedstawione propozycje.

Od października 2014 prawo pozwalało urzędom w przetargach publicznych preferować wykonawców zatrudniających pracowników na etacie. Z danych Urzędu Zamówień Publicznych wynika jednak, że zaledwie 3,1 proc. wszystkich zamówień publicznych w Polsce uwzględniało klauzule społeczne. Pomysł zobowiązania zamawiających, by wymagali od firm zatrudniania pracowników na etat jest jednym z kluczowych postulatów Związku.

- Propozycja rządowa to dobry krok w kierunku naprawy rynku pracy – mówi Sylwia Szczepańska, ekspertka "Solidarności".

- W przetargach ogłaszanych po zmianach wszędzie tam, gdzie w firmach wykonujących zamówienia publiczne są stosowane grafiki pracy, trzeba będzie zapewnić zatrudnionym etaty - wyjaśnia.

Ograniczenie znaczenia ceny

Kolejną zmianą zaproponowaną przez Ministerstwo Rozwoju jest ograniczenie przy kontraktach znaczenia ceny. Dotychczas koszt proponowany przez wykonawcę decydował o przyjęciu oferty. Przetargi wygrywali więc przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na najgorszych warunkach z najniższymi wynagrodzeniami.

Doprowadziło to do sytuacji, w której firmy maksymalnie zaniżały ceny, żeby tylko wygrać przetarg. Według nowych rozwiązań cena może stanowić tylko 40 proc. wagi wszystkich kryteriów.

Propozycje zaakceptowane przez partnerów społecznych znajdą się w projekcie, który w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji społecznych. Sejm zajmie się projektem w marcu. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 18 kwietnia br.

"Solidarność" już od kilku miesięcy wysyła ostrzegawcze karki do instytucji, w których zamawiający wybierają oferty z wynagrodzeniem poniżej minimalnego oraz szczególnie rażące.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.