Emerytury mogą być albo wyższe, albo wcześniejsze

- Obniżenie wieku emerytalnego i jednocześnie podwyższenie gwarantowanych emerytur, wymusi zwiększenie opodatkowania osób pracujących - ostrzega Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy podwyższającej najniższe emerytury i renty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytury mogą być albo wyższe, albo wcześniejsze

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 paź 2016 13:59


Rząd popiera w Sejmie prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego, a jednocześnie przygotował i rozesłał do konsultacji własny projekt ustawy podwyższającej minimalne emerytury i renty z ZUS i KRUS.

- Podwyżka najniższych świadczeń jest uzasadniona, ale w połączeniu z obniżeniem wieku emerytalnego będzie prowadzić do pogłębienia deficytu w ZUS i KRUS, który już obecnie przekracza 60 mld zł rocznie – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Mordasewicza podwyższenie emerytury gwarantowanej i jednocześnie obniżenie wieku emerytalnego, które zmniejszy emerytury, znacząco zwiększy liczbę emerytur dotowanych.

- Samo powstrzymanie stopniowego podwyższania wieku emerytalnego i wydłużania stażu pracy niezbędnego do uzyskania gwarantowanej emerytury, mimo wydłużania się życia, spowoduje, że odsetek dotowanych emerytur z FUS wzrośnie z 12 proc. obecnie do 50 proc. w 2050 r. Koszt takich dopłat stanowiący obecnie 2 proc. całego kosztu emerytur wzrośnie do 16 proc. - wyjaśnia Mordasewicz.

(fot. PTWP/Piotr Waniorek) (fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Według eksperta Konfederacji Lewiatan, podwyższenie minimalnych emerytur i rent zarówno z ZUS, jak i KRUS jeszcze bardziej zwiększy dotacje do emerytur i rent. A to wymusi zwiększenie opodatkowania osób pracujących i ograniczy możliwość finansowania inwestycji niezbędnych do modernizacji gospodarki. Konsekwencją będzie spowolnienie wzrostu produktywności, wynagrodzeń i emerytur.

- Jeżeli uznajemy, że najniższe emerytury nie zapewniają dostatecznych środków do życia, to powinniśmy kontynuować stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego, w szczególności kobiet, w miarę wydłużania się życia. Jest to niezbędne, aby wydłużyć czas gromadzenia składek, a skrócić czas pobierania emerytury i dzięki temu zwiększyć wysokość świadczeń emerytalnych – dodaje Mordasewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wkurzonylewiatan 2016-10-06 15:33:46

lewiatan to by chcial zeby pracowac na nich za miske ryzu do konca zycia a najchetniej zatrudniaja mlodych na smieciowkach