Emerytura: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

• Powrót wieku emerytalnego do 60/65 lat jest "sprawą pewną".
• Brane są natomiast teraz pod uwagę trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

29 cze 2016 11:09


Jakie to są możliwości? Prosta obniżka do 60/65 lat, obniżka połączona ze stażem pracy oraz wariant, w którym staż pracy będzie traktowany jako alternatywa. W czwartek (30 czerwca) KSRM ma wypracować w tej sprawie rekomendację dla rządu.

Rekomendacja Komitetu Stałego Rady Ministrów ma dotyczyć prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60/65 lat.

- Wracamy do 60/65. Nadal trwa jeszcze dyskusja dotycząca połączenia tego ze stażem. Decyzja ostateczna zapadnie na posiedzeniu Rady Ministrów. Prowadzone są jeszcze dyskusje na ten temat i myślę, że będą one kontynuowane na Komitecie Stałym. Komitet wypracuje i przedstawi rekomendację Radzie Ministrów. Jak Rada Ministrów to zatwierdzi, to będzie stanowisko rządu - powiedział Kowalczyk.

Pytany o to, która koncepcja jest mu najbliższa odpowiedział: - Nie chcę się w tej kwestii wypowiadać, ciągle trwa dyskusja.

Zaznaczył, że powrót wieku emerytalnego do 60/65 lat jest "sprawą pewną".

- Przed nami jeszcze decyzja odnośnie powiązania ze stażem. Czy w ogóle i ewentualnie w jakiej formie. Są w tej chwili trzy warianty: powiązanie ze stażem w formie koniunkcji, w formie alternatywy - jak chcą związki zawodowe, albo w ogóle bez powiązania ze stażem - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Kowalczyk poinformował, że ustawa obniżająca wiek emerytalny mogłaby zostać uchwalona wczesną jesienią i wejść w życie w trakcie 2017 roku.

MF w założeniach do budżetu na 2017 r., które zostały przekazane członkom Rady Dialogu Społecznego proponuje, żeby obniżony wiek emerytalny w wysokości 60/65 został połączony z minimalnym stażem pracy ubezpieczonego w wysokości 35/40 lat.

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jadzia 2016-08-10 10:21:45

obiecane było 60/65 lat, skończyłam 60 lat i mam ponad 30 lat pracy/ część na umowę zlecenie/ ale składki płaciłam i nie mam sił dłużej pracować , jestem schorowana i zmęczona, czy rząd czeka aż umrę na wprowadzenie poprzednich 60/ 65.Takich jak ja jest dużo ludzi, gdzie wasze sumienia? Pani Premier- chcę tylko to co obiecaliście.

Iwa 2016-07-01 11:16:01

A lata gdzie matka wychowywała dzieci to co to więcej niż staż to święty obowiązek prosimy prezydenta i Panią Szydło o doliczenie i możliwość przejścia z dniem ukończenia 60 lat dla każdej kobiety

LIS 2016-06-30 10:41:56

A czas leci, miesiąc za miesiącem. Przedłużanie jest na rękę rządowi i politykom.