Emerytura: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

0 0
Emerytura: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego
- Wracamy do 60/65. Nadal trwa jeszcze dyskusja dotycząca połączenia tego ze stażem - mówi Henryk Kowalczyk (fot.PTWP)

• Powrót wieku emerytalnego do 60/65 lat jest "sprawą pewną".
• Brane są natomiast teraz pod uwagę trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Jakie to są możliwości? Prosta obniżka do 60/65 lat, obniżka połączona ze stażem pracy oraz wariant, w którym staż pracy będzie traktowany jako alternatywa. W czwartek (30 czerwca) KSRM ma wypracować w tej sprawie rekomendację dla rządu.

Rekomendacja Komitetu Stałego Rady Ministrów ma dotyczyć prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60/65 lat.

- Wracamy do 60/65. Nadal trwa jeszcze dyskusja dotycząca połączenia tego ze stażem. Decyzja ostateczna zapadnie na posiedzeniu Rady Ministrów. Prowadzone są jeszcze dyskusje na ten temat i myślę, że będą one kontynuowane na Komitecie Stałym. Komitet wypracuje i przedstawi rekomendację Radzie Ministrów. Jak Rada Ministrów to zatwierdzi, to będzie stanowisko rządu - powiedział Kowalczyk.

Pytany o to, która koncepcja jest mu najbliższa odpowiedział: - Nie chcę się w tej kwestii wypowiadać, ciągle trwa dyskusja.

Zaznaczył, że powrót wieku emerytalnego do 60/65 lat jest "sprawą pewną".

- Przed nami jeszcze decyzja odnośnie powiązania ze stażem. Czy w ogóle i ewentualnie w jakiej formie. Są w tej chwili trzy warianty: powiązanie ze stażem w formie koniunkcji, w formie alternatywy - jak chcą związki zawodowe, albo w ogóle bez powiązania ze stażem - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Kowalczyk poinformował, że ustawa obniżająca wiek emerytalny mogłaby zostać uchwalona wczesną jesienią i wejść w życie w trakcie 2017 roku.

MF w założeniach do budżetu na 2017 r., które zostały przekazane członkom Rady Dialogu Społecznego proponuje, żeby obniżony wiek emerytalny w wysokości 60/65 został połączony z minimalnym stażem pracy ubezpieczonego w wysokości 35/40 lat.

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • obiecane było 60/65 lat, skończyłam 60 lat i mam ponad 30 lat pracy/ część na umowę zlecenie/ ale składki płaciłam i nie mam sił dłużej pracować , jestem schorowana i zmęczona, czy rząd czeka aż umrę na wprowadzenie poprzednich 60/ 65.Takich jak ja jest dużo ludzi, gdzie wasze sumienia? Pani Premier- chcę tylko to co obiecaliście.
 • A lata gdzie matka wychowywała dzieci to co to więcej niż staż to święty obowiązek prosimy prezydenta i Panią Szydło o doliczenie i możliwość przejścia z dniem ukończenia 60 lat dla każdej kobiety

 • A czas leci, miesiąc za miesiącem. Przedłużanie jest na rękę rządowi i politykom.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.