Emerytura: Rolnicy z KRUS trafią do ZUS? Tak chcą pracodawcy

• Organizacje pracodawców chcą włączenia rolników do powszechnego systemu emerytalnego.
• Związkowcy twierdzą, że rząd powinien uporządkować sprawy KRUS w przeglądzie systemu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura: Rolnicy z KRUS trafią do ZUS? Tak chcą pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

9 maj 2016 12:58


Obecnie tylko rolnicy mają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Z najnowszych danych KRUS wynika, że chętnie z tego przywileju korzystają - we wrześniu 2014 r. takie świadczenia otrzymywało 51,8 tys. osób, a rok później już 55,9 tys. osób. W roku 2016 tego typu osób ma być jeszcze więcej.

Organizacje skupiające pracodawców są jednak przeciwne preferencyjnemu traktowania rolników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS twierdzi w "DGP", że konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie do systemu ubezpieczeń rolników zasad obowiązujących w ZUS. Zauważa, że obecna sytuacja jest patologiczna, bowiem rolnik płaci składki sześć razy mniejsze niż ubezpieczony w ZUS, a otrzymuje najniższą emeryturę w tej samej wysokości co pracownik.

Z kolei dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego uważa, że skoro rząd do końca roku ma przygotować przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego, to jest to także odpowiedni moment na uporządkowanie systemu rolniczego - czytamy w "DGP".

Podobnego zdania są związkowcy. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ uważa, że wszyscy ubezpieczeni powinni być równi wobec prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.