Emerytura: Rolnicy z KRUS trafią do ZUS? Tak chcą pracodawcy

• Organizacje pracodawców chcą włączenia rolników do powszechnego systemu emerytalnego.
• Związkowcy twierdzą, że rząd powinien uporządkować sprawy KRUS w przeglądzie systemu.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Emerytura: Rolnicy z KRUS trafią do ZUS? Tak chcą pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

9 maj 2016 12:58


Obecnie tylko rolnicy mają prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Z najnowszych danych KRUS wynika, że chętnie z tego przywileju korzystają - we wrześniu 2014 r. takie świadczenia otrzymywało 51,8 tys. osób, a rok później już 55,9 tys. osób. W roku 2016 tego typu osób ma być jeszcze więcej.

Organizacje skupiające pracodawców są jednak przeciwne preferencyjnemu traktowania rolników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan i członek Rady Nadzorczej ZUS twierdzi w "DGP", że konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie do systemu ubezpieczeń rolników zasad obowiązujących w ZUS. Zauważa, że obecna sytuacja jest patologiczna, bowiem rolnik płaci składki sześć razy mniejsze niż ubezpieczony w ZUS, a otrzymuje najniższą emeryturę w tej samej wysokości co pracownik.

Z kolei dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego uważa, że skoro rząd do końca roku ma przygotować przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego, to jest to także odpowiedni moment na uporządkowanie systemu rolniczego - czytamy w "DGP".

Podobnego zdania są związkowcy. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ uważa, że wszyscy ubezpieczeni powinni być równi wobec prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.