Emerytura: Opinia w sprawie obniżenia wieku emerytalnego w przyszłym tygodniu

• Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego - zapowiedziała Beata Szydło.
• Projekt zakłada możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura: Opinia w sprawie obniżenia wieku emerytalnego w przyszłym tygodniu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 lip 2016 14:14


Prace nad projektem zgłoszonym przez Andrzeja Dudę toczą się obecnie w Sejmie.

"Komitet Stały Rady Ministrów podjął w tej chwili opinię co do projektu pana prezydenta. (...) Ta opinia Komitetu Stałego jest pozytywna" - przypomniała premier. "Myślę, że w najbliższym tygodniu będzie jeszcze wydana opinia przez Radę Ministrów" - dodała.

"Nie sądzę, żeby ona znacząco odbiegała od opinii Komitetu Stałego" - powiedziała premier pytana, czy opinia będzie zawierała związkową propozycję, by na emeryturę można było przejść po przepracowaniu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, bez względu na wiek.

Czytaj też: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

Rada Ministrów miała już w tym tygodniu zdecydować o opinii, ale wykreślono ją przed wtorkowym (12 lipca) posiedzeniem. Szydło zapewniła wcześniej, że jej celem i założeniem jest przyjęcie ustawy zmieniającej wiek emerytalny do końca roku.

Pytana, czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki zarówno na program 500 plus, jak i obniżenie wieku emerytalnego, powiedziała, że prace nad projektem budżetu trwają.

"Cały czas trwają prace już na rok przyszły. Rozpoczynamy już takie bardzo konkretne prace, będziemy rozmawiali o tym, jakie projekty, jakie priorytety w przyszłorocznym budżecie mają się znaleźć" - powiedziała.

Czytaj też: Coraz więcej emerytów dostaje głodowe emerytury

"Na pewno tym priorytetem będzie Rodzina 500 plus i na pewno wywiążemy się ze zobowiązania naszego - chyba nawet pierwszego - które było wcześniej deklarowane, obniżenia wieku emerytalnego" - zapewniła premier. "To zobowiązanie również zrealizujemy" - dodała.

Dodała, że celem rządu jest również "ścisła dyscyplina finansowa". "Naszą ambicją jest to, żeby wskaźniki budżetu państwa, wskaźniki finansów publicznych były jak najlepsze" - dodała premier.

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego. Resort finansów chce powiązać wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba by było spełnić zarówno kryterium wiekowe, jaki i stażu pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wkurzony 2016-07-15 14:33:46

ma byc proste przywrocenie do poprzedniego wieku jak rzad szuka pieniedzy niech wreszcie wezmie sie za krus i innych ktorzy maja przywileje a pieniadze sie znajda ludzi czekaja na obiecane przywrocenie poprzedniego wieku