Emerytura, obniżenie wieku emerytalnego: Opinia rządu o projekcie w uzgodnieniach

0 0
Emerytura, obniżenie wieku emerytalnego: Opinia rządu o projekcie w uzgodnieniach
Rafalska pytana o możliwość przejścia na emeryturę w zależności od stażu pracy powiedziała, że jest to "szalenie kosztowne rozwiązanie" (Elżbieta Rafalska, fot.mpips.gov.pl)

Opinia rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego będzie podjęta formalnie w najbliższych tygodniach. Projekt opinii jest znany i był prezentowany - poparcie dla prezydenckiego projektu, w którym nie ma stażu pracy, jako elementu umożliwiającego przejście na emeryturę.

Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy. Związki zawodowe wspólnie popierają obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, ale chcą dodatkowej możliwości przejścia na emeryturę, po przepracowaniu 35 lat okresów składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Pracodawcy nie zgadzają się na to.

"Odnosimy się do tego, co jest w propozycji pana prezydenta - czyli przywrócenia obniżonego wieku emerytalnego i tego typu rozwiązanie popieramy. Nie odnosimy się do rzeczy, których w projekcie nie ma" - powiedziała we wtorek (10 maja) minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Pytana o proponowaną przez związki możliwość przejścia na emeryturę w zależności od stażu pracy powiedziała, że takie warianty były analizowane. Jest to "szalenie kosztowne rozwiązanie" - dodała minister.

Czytaj też: Dalej bez kompromisu ws. wieku emerytalnego

Wiceszef resortu rodziny i pracy Marcin Zieleniecki powiedział, że po tym jak w poniedziałek zespół Rady Dialogu Społecznego nie doszedł do wspólnego stanowiska w sprawie prezydenckiego projektu, we wtorek ministerstwo rozpoczęło konsultacje międzyresortowe opinii rządu. "Wcześniej nie ruszaliśmy z formalnym stanowiskiem. Czekaliśmy na uzgodnienie opinii związków i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego" - podkreślił Zieleniecki.

Wyjściowa opinia resortu byłą prezentowana wielokrotnie - m.in. podczas pierwszego czytania prezydenckiego projektu w Sejmie, podczas prac komisji i w trakcie wysłuchania publicznego - zaznaczył wiceminister. "To stanowisko - jego projekt - jest gotowe i znany, tylko formalnie nie ma charakteru stanowiska uzgodnionego" - wyjaśnił.

Wiceminister ocenił, że ani brak formalnego stanowiska rządu, ani jego nieobecność w poniedziałek na spotkaniu zespołu nie były przeszkodą do tego, by strona społeczna w Radzie - związki zawodowe i pracodawcy - porozumiała się w sprawie zmian w ustawie. "Byli na spotkaniu dwaj nasi urzędnicy w randze dyrektora departamentu, również wcześniej zawsze służyliśmy danymi, czy pomocą podczas ich prac" - podkreślił Zieleniecki. "Nasza rola przy ewentualnym porozumieniu strony społecznej była jedynie obserwacyjna" - dodał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • mam pytanie!,a jak się pracuje 45 lat to !

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.