Emerytura, Góra: Będziemy pracować dłużej bez względu na wiek emerytalny

• Mówienie, że emerytury będą coraz niższe, jest wprowadzaniem ludzi w błąd - mówi prof. Marek Góra.
• Emerytury - według niego - będą rosły, ale szybciej będą wzrastały płace.
• Nie ma jednak znaczenia gdzie zostanie wyznaczona ustawowa granica przejścia na emeryturę bo tak będziemy musieli pracować dłużej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura, Góra: Będziemy pracować dłużej bez względu na wiek emerytalny

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl/AT

RynekSeniora.pl

18 lip 2016 15:30


Emerytury wypłacane ze starego systemu odpowiadają przeciętnie 60 proc. ostatniej płacy, ale w przyszłości ta stopa zastąpienia ma spaść nawet o połowę mówi dla Dziennika Gazety Prawnej prof. Marek Góra, współautor reformy systemu emerytalnego wprowadzonej w 1999 r. przez rząd Jerzego Buzka.

Jak wyjaśnia, jeżeli maleje nam relacja liczby płacących składki do otrzymujących świadczenia, to nie da się dokonać cudu, by stopa zastąpienia nie spadała.

Profesor podkreśla w Dzienniku Gazecie Prawnej, że warto też uzmysłowić sobie, że stopa zastąpienia to iloraz, gdzie w liczniku mamy emeryturę, a w mianowniku płacę. Jeżeli stopa zastąpienia spada, nie znaczy, że emerytury spadają, tylko, że szybciej rosną płace. Mówienie, że emerytury będą coraz niższe, jest wprowadzaniem ludzi w błąd - one będą rosły, ale szybciej będą wzrastały płace.

Czytaj też: Coraz więcej emerytów dostaje mniej niż 880 zł miesięcznie

Jego zdaniem tak naprawdę jedynym rozwiązaniem problemu spadającej w przyszłości stopy zastąpienia jest podniesienie wieku emerytalnego. Dzięki temu poprawią się proporcje między liczbą pracujących a pobierającymi świadczenia z systemu - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Obecny rząd zamierza pójść jednak w drugą stronę. - To nie ma znaczenia, gdzie zostanie wyznaczona ustawowa granica przejścia na emeryturę. My i tak będziemy musieli pracować dłużej - komentuje specjalista.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Lechman 2016-07-18 20:16:04

Góra to terrorysta i aspoleczny faszysta. Zastrzelić tego darmozjada i drania to stanowczo za małlo. Góra jest Ludobojcą !