RynekSeniora.pl

Emerytura, Góra: Będziemy pracować dłużej bez względu na wiek emerytalny

0 0
Emerytura, Góra: Będziemy pracować dłużej bez względu na wiek emerytalny
Emerytury wypłacane ze starego systemu odpowiadają przeciętnie 60 proc. ostatniej płacy, ale w przyszłości ta stopa zastąpienia ma spaść nawet o połowę (Marek Góra fot. PTWP)

• Mówienie, że emerytury będą coraz niższe, jest wprowadzaniem ludzi w błąd - mówi prof. Marek Góra.
• Emerytury - według niego - będą rosły, ale szybciej będą wzrastały płace.
• Nie ma jednak znaczenia gdzie zostanie wyznaczona ustawowa granica przejścia na emeryturę bo tak będziemy musieli pracować dłużej.

Emerytury wypłacane ze starego systemu odpowiadają przeciętnie 60 proc. ostatniej płacy, ale w przyszłości ta stopa zastąpienia ma spaść nawet o połowę mówi dla Dziennika Gazety Prawnej prof. Marek Góra, współautor reformy systemu emerytalnego wprowadzonej w 1999 r. przez rząd Jerzego Buzka.

Jak wyjaśnia, jeżeli maleje nam relacja liczby płacących składki do otrzymujących świadczenia, to nie da się dokonać cudu, by stopa zastąpienia nie spadała.

Profesor podkreśla w Dzienniku Gazecie Prawnej, że warto też uzmysłowić sobie, że stopa zastąpienia to iloraz, gdzie w liczniku mamy emeryturę, a w mianowniku płacę. Jeżeli stopa zastąpienia spada, nie znaczy, że emerytury spadają, tylko, że szybciej rosną płace. Mówienie, że emerytury będą coraz niższe, jest wprowadzaniem ludzi w błąd - one będą rosły, ale szybciej będą wzrastały płace.

Czytaj też: Coraz więcej emerytów dostaje mniej niż 880 zł miesięcznie

Jego zdaniem tak naprawdę jedynym rozwiązaniem problemu spadającej w przyszłości stopy zastąpienia jest podniesienie wieku emerytalnego. Dzięki temu poprawią się proporcje między liczbą pracujących a pobierającymi świadczenia z systemu - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Obecny rząd zamierza pójść jednak w drugą stronę. - To nie ma znaczenia, gdzie zostanie wyznaczona ustawowa granica przejścia na emeryturę. My i tak będziemy musieli pracować dłużej - komentuje specjalista.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Góra to terrorysta i aspoleczny faszysta. Zastrzelić tego darmozjada i drania to stanowczo za małlo. Góra jest Ludobojcą !

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.