Emerytura dla mundurowych: Policjanci, wojskowi i strażacy na emeryturę po sześćdziesiątce

Przywileje dla funkcjonariuszy zostaną ograniczone. Policjanci, strażacy czy żołnierze odpoczną dopiero po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Emerytura dla mundurowych: Policjanci, wojskowi i strażacy na emeryturę po sześćdziesiątce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 wrz 2016 6:15


Jak dowiedziała się "Dziennik Gazeta Prawna", wypłaty emerytur dla przedstawicieli służb mundurowych będą możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną oni powszechny wiek emerytalny. Na razie to wciąż 67 lat, zgodnie z deklaracjami rządu ma on być obniżony (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn). Takie rekomendacje mają się znaleźć w konkluzjach przeglądu emerytalnego prowadzonego przez ZUS i resort pracy.

Dziś policjanci, wojskowi itd. mogą wnioskować o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby. Minimalny to 15 lat (ma on wzrosnąć do 25 lat pracy i 55. roku życia). Jeśli zmiany proponowane w przeglądzie wejdą w życie, funkcjonariusz, nawet gdyby spełnił kryterium stażowe i odszedł ze służby, musiałby czekać na wypłatę świadczenia do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Do tego czasu, jeżeli nie chciałby służyć dalej, musiałby pracować w innym zawodzie - podaje "DGP".

Wejście w życie proponowanych zmian, jak pisze "DGP", oznacza oszczędności dla budżetu. Łączny koszt wypłat emerytur mundurowych to 15 mld złotych rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kojot88 2016-10-17 14:50:11

Strażacy zarabiają bardzo przeciętnie a nawet marnie, jeśli zostaną zabrane przywileje to jakiego dokona wyboru młody człowiek? Siedzieć w POLSCE za 2300zł i ryzykować życiem czy siedzieć na ciepłej hali produkcyjnej za 4 razy tyle... Chcie zabrać przywileje to dajcie godną pensje..... Młody strażak w Niemczeh zarabia 3k euro a na produkcji zarabia sie 1,5k euro a w POLSCE strażak zarabia jak murarz...

roni 2016-10-17 11:23:06

I słusznie. Niech mi nikt nie zciemnia, że po 60 nie można łapać złodzieji. Strażak czy Policjant to lekka praca.
Ja pracowałem na Hucie w Dąbrowie Górniczej teraz to Mittal. Tam przy piecu to jest dopiero gorąc. Myślę, że co 2 strażak by się zesrał ze strachu.
Niestety Ci ludzie mają robić do 67 lat! Tak, żeby byki z Policji czy straży mogły się w wieku 37 lat lenić na emeryturze.
Gdzie tu sprawiedliwość?

Strażak 2016-09-19 23:22:22

Czy ktoś widział jak 65 letni strażak będzie wchodził po drabinie i biegał z wężami do pożaru mieszkania na 5 piętrze niech xyxy i Bart którzy to pochwalają pomyślą jak stanie się tragedia w ich rodzinie pomyśl cymbale co pochwalasz