RynekSeniora.pl

Emeryt na odkładaniu nowych składek rentowych nie zyska ani złotówki

0 0
Emeryt na odkładaniu nowych składek rentowych nie zyska ani złotówki
Choć na dodatkowej składce rentowej emeryt nie skorzysta, to skorzystać może np. jego nigdy nie pracująca żona (fot.flickr.com/Don Hankins)

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych składki emerytalne i rentowe muszą płacić wszyscy ubezpieczeni. Również ci, którzy tylko dorabiają do emerytury, w związku z czym z renty już nie skorzystają. Podobnych przypadków w polskim systemie ubezpieczeniowym jest więcej.

O ile odkładanie dodatkowej składki emerytalnej pracującemu emerytowi się opłaci (może na nowo przeliczyć świadczenia i powiększyć emeryturę), o tyle na odkładaniu nowych składek rentowych nie zyska ani złotówki. Jak ktoś ma emeryturę, to renty nie dostanie.

Wiceminister pracy Marek Bucior na łamach „Gazety Wyborczej” tłumaczy, że obowiązek płacenia składek emerytalnych i rentowych przez wszystkich ubezpieczonych jest zgodny z zasadą solidaryzmu społecznego. Choć na dodatkowej składce rentowej emeryt nie skorzysta, to skorzystać może np. jego nigdy nie pracująca żona. Gdy emeryt umrze, żona dostanie bowiem z ZUS tzw. rentę wdowią. Mimo, że sama nie zapłaciła w życiu ani jednej składki.

Z funduszu rentowego opłacane są również zasiłki pogrzebowe. Na to też państwo potrzebuje pieniędzy.

Inny przypadek opisany przez „GW” dotyczy emerytury pomostowej. Prawo do niej mają tylko ci pracownicy, którzy rozpoczęli pracę w szczególnych warunkach przed 1999 r. Ale składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych trzeba płacić zarówno za tych, którzy rozpoczęli pracę przed 1999 r., jak i za tych, którzy zatrudnili się później.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.