RynekSeniora.pl

Emeryt na etacie: składki od zleceń niezgodne z prawem?

0 0
Emeryt na etacie: składki od zleceń niezgodne z prawem?
Jeden z artykułów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwalnia emeryta na etacie ze składek od zleceń (fot. rynekseniora.pl)

Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy zatrudniający zleceniobiorców muszą sumować ich dochody w innych firmach i - jeśli łącznie nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia -
płacić za nich składki. Obowiązek ten dotyczy także emerytów i rencistów na etacie, jednak według ekspertów jest to prawnie kontrowersyjne.

W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych art. 9 ust. 4a zwalnia emeryta na etacie z obowiązku zapłaty składek od zleceń. W związku z tym ZUS nie ma prawa ściągać składek od każdej umowy.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita, pierwotnie ZUS przyjmował, że emeryt np. na cząstce etatu, z zarobkami 200 zł miesięcznie, nie musiałby płacić składek ZUS od kolejnych umów-zleceń zawartych z innymi przedsiębiorcami.

Cały materiał dostępny tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • 3Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!!
  Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.