Emeryci i renciści wykorzystują dziury w sysytemie ZUS

- Rząd tnie przywileje emerytalne i rentowe, ale system jest pełen dziur i wielu z tego korzysta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emeryci i renciści wykorzystują dziury w sysytemie ZUS

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

11 lut 2014 8:36


Wygaszenie powszechnych przywilejów emerytalnych i uszczelnienie systemu rentowego przynosi efekty. Na koniec 2010 r. ZUS wypłacał emerytury 4,98 mln osób, na koniec ub.r. - 4,95 mln. Cztery lata temu było 1,2 mln rencistów, dziś - 1,06 mln. Nie zostało to jednak powiązane z ograniczaniem innych świadczeń  - donosi "Rzeczpospolita".

W efekcie, jak wynika z najnowszych danych ZUS, blisko trzykrotnie w ostatnich czterech latach wzrosła liczba emerytów pomostowych i dwukrotnie zwiększyła się liczba otrzymujących świadczenia przedemerytalne. Szybko przybywa osób na tzw. świadczeniach kompensacyjnych - faktycznie wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli.

Powoduje to wzrost wydatków. Przed dwoma laty, w styczniu 2012 r., na świadczenia przedemerytalne ZUS wydał 91 mln zł. W grudniu 2013 r. - już 158 mln zł.

Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, uważa, że dane dotyczące zwłaszcza świadczeń przedemerytalnych są niepokojące. "To ewidentna dziura w systemie. Trzeba ją jak najszybciej uszczelnić" - mówi.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.