Elastyczny czas pracy wpłynie niekorzystnie na urlopy?

Nowe przepisy, które umożliwiają wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy mogą wejść już w sierpniu. Nowe rozwiązania nie zmienią zasad udzielania urlopów, ale mogą powodować pewne problemy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elastyczny czas pracy wpłynie niekorzystnie na urlopy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

30 lip 2013 9:04


- Problem może wystąpić w sytuacji, gdy pracownik wykorzysta wypoczynek w dni, kiedy zgodnie z grafikiem pracuje dłużej, np. 12, a nie 8 godz. Mimo bowiem, iż bierze on dwa tygodnie urlopu (tj. 10 dni), z puli schodzi mu nie 80 (10 x 8 godz.), lecz 120 godzin (10 x 12 godz.) wypoczynku - mówi dla "Dziennika Gazety Prawnej" Izabela Zawacka, radca prawny w kancelarii, Wojewódka i Wspólnicy.

Dziennik zwraca uwagę, że pracodawca stosujący długie okresy rozliczeniowe musi pamiętać, by w czasie gdy zatrudniony ma mieć urlop, nie planował mu zbyt dużej albo zbyt małej liczby godzin pracy.

Jak podaje "DGP", zgodnie z przepisami, pracodawca ma tak zaplanować urlopy, aby zapewnić normalny tok pracy, z uwzględnieniem wniosków i preferencji pracowników w tym zakresie. Może zatem zdecydować o nieudzieleniu urlopu w okresie wzmożonej aktywności zakładu, ale tylko jeśli będzie w stanie uzasadnić, że jest to konieczne z punktu widzenia zapewnienia normalnej jego pracy.

Co ważne, urlopu udziela się w dniach pracy zatrudnionego. Nie można ustalić jego wykorzystania w dni, w których firma oddaje podwładnemu czas wolny za wcześniejszą, ponadwymiarową pracę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.