Elastyczny czas pracy korzystny dla pracodawców

0 0
Elastyczny czas pracy korzystny dla pracodawców

Dopuszczalność pracy w niedziele i święta w firmach transgranicznych jest problematyczna i ze względu na proces globalizacji wymaga unormowania w polskim prawie – uważają eksperci Pracodawców RP.

Przegłosowane przez członków sejmowej podkomisji ds. nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego rozwiązania dotyczące elastycznego czasu pracy wpisują się w postulaty zgłaszane przez Pracodawców RP.

Posłowie przyjęli rozwiązania rządowego projektu, uzupełnione poprawkami zgłoszonymi przez posła Adama Szejnfelda. Pracodawcy RP przypominają, że projekt rządowy zawiera jedynie dwa rozwiązania: 12-miesięczne okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy.

Zgodnie z poprawką zaproponowaną przez posła Szejnfelda harmonogramy czasu pracy dla okresu rozliczeniowego będą sporządzane na okres obejmujący co najmniej miesiąc, a nie - jak chciała strona rządowa - dwa miesiące.

- Gdyby weszła w życie pierwotna propozycja, w znacznym stopniu utrudniłaby ona korzystanie z wydłużonych okresów rozliczeniowych - mówią eksperci Pracodawców RP. - Zwracaliśmy uwagę na to, że tego rodzaju obowiązek będzie dla firm uciążliwy i zwiększy biurokrację. Dlatego też z zadowoleniem przyjmujemy fakt rezygnacji z wcześniejszego brzmienia tego przepisu - dodają.

Druga poprawka zgłoszona przez posła Szejnfelda odnosi się do odpracowywania zwolnień od pracy na załatwienie spraw osobistych. Zgodnie z przyjętą propozycją pracownik będzie musiał złożyć pisemny wniosek o udzielenie wolnego w trakcie pracy. Jego odpracowanie nie będzie traktowane jako praca w godzinach nadliczbowych.

- To racjonalne i zasadne rozwiązanie. Ponadto uregulowanie tej kwestii w Kodeksie pracy pozwoli uniknąć zdarzających się obecnie w takich sytuacjach wątpliwości - komentują eksperci Pracodawców RP.

Podczas posiedzenia podkomisji zgłoszono również propozycję dotyczącą dopuszczalności pracy w niedziele i święta w firmach transgranicznych.

- Ta kwestia jest problematyczna i ze względu na proces globalizacji wymaga unormowania w polskim prawie - mówią eksperci Pracodawców RP.

Podobnego zdania jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które zapowiedziało podjęcie prac w tym zakresie. Ostatecznie jednak poprawka została wycofana z uwagi na możliwość wykroczenia jej materii poza zakres projektu.

- Liczymy na to, że projekt szybko przejdzie całą ścieżkę legislacyjną. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele problematycznych zagadnień dotyczących czasu pracy wymaga uregulowania. Jednak ze względu na spowolnienie gospodarcze i obecną sytuację na rynku pracy potrzebne są rozwiązania, które ułatwią utrzymanie i tworzenie miejsc pracy. Jednocześnie deklarujemy gotowość do dalszych negocjacji na temat propozycji zmian w przepisach działu VI Kodeksu pracy - kończą eksperci organizacji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.