Ekwiwalent za urlop po macierzyńskim: Pracodawca nie ma obowiązku jego wypłacenia

• Po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca nie musi wypłacić pracownicy pieniężnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
• Ekwiwalent przysługuje tylko jeśli urlop nie został wykorzystany z powodu rozwiązania stosunku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ekwiwalent za urlop po macierzyńskim: Pracodawca nie ma obowiązku jego wypłacenia

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 sie 2016 11:29


Jeśli pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim i wnioskuje o wypłacenie ekwiwalentu za zaległy urlop wypoczynkowy, powinna liczyć się z tym, że jej wniosek zostanie odrzucony.

– Pracodawca nie ma obowiązku jego wypłaty. Co więcej zgodnie z art. 171 Kodeksu pracy ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie w przypadku niewykorzystania należnego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – wyjaśnia Hanna Prusik, aplikant radcowski w Impel Business Solutions.

Od tej reguły przewidziany został wyjątek i  pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu pieniężnego, gdy zawiera z pracownikiem kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej, ale tylko w sytuacji, gdy strony postanowią, że zaległy urlop wypoczynkowy zostanie wykorzystany w trakcie trwania kolejnej umowy o pracę u tego pracodawcy. Postanowienie w tym zakresie można zawrzeć w treści nowej umowy o pracę, bądź w osobnym porozumieniu.

– Powyższe oznacza, że pracownicy, która kontynuuje pracę po urlopie macierzyńskim u tego samego pracodawcy, nie można wypłacić ekwiwalentu pieniężnego za zaległy urlop wypoczynkowy, a urlop powinna ona odebrać w naturze. W przypadku zaległego urlopu wypoczynkowego pracodawca ma prawo samodzielnie zadecydować w jakim terminie udzieli go pracownikowi – dodaje ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.