wnp.pl

Ekspert: oskładkowanie umów - tak, ale z vacatio legis

0 0
Ekspert: oskładkowanie umów - tak, ale z vacatio legis

Oskładkowanie umów zleceń do poziomu płacy minimalnej oraz wynagrodzeń członków rad nadzorczych uważamy za właściwe - ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Zastrzega jednak, że zmiany powinny być wprowadzane stopniowo.

Osoby pracujące na umowach zlecenia powinny płacić składki zapewniające chociaż minimalną emeryturę – twierdzi Jeremi Mordasewicz. Osoba która, w tym samym miesiącu, wykonuje trzy umowy zlecenia po 500 zł każda, powinna płacić taką samą składkę jak osoba wykonująca jedną umowę za 1500 zł - dodaje.

Przypomnijmy, ze w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk przedstawiając plany rządu na najbliższy rok zapowiedział odchodzenie od tzw. umów śmieciowych – w tym oskładkowanie umów zleceń. Część przedsiębiorców niepokoi się, że te posunięcia doprowadzą do wzrostu kosztów pracy, a w efekcie do rozrostu zjawiska zatrudnienia na czarno.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza działania rządu mogą prowadzić do uzdrowienia systemu zabezpieczenia społecznego. - Mamy nadzieję, że jest to kolejny, ale nie ostatni, krok do ujednolicenia zasad ubezpieczenia rentowego i emerytalnego poprzez eliminację przywilejów branżowych – twierdzi ekspert Lewiatana, dodając: Zwracamy uwagę, że ustawa powinna mieć odpowiednio długie vacatio legis, aby nie uderzyła w zawarte już kontrakty.

Ekspert pozytywnie ocenia również pomysł tzw. bonu migracyjnego na zagospodarowanie się w nowym miejscu w związku z podjęciem pracy. - Biorąc pod uwagę, szczególnie wysokie bezrobocie w małych miastach, uznajemy za uzasadnione wsparcie migracji do dużych ośrodków miejskich. Lepiej, żeby polska młodzież migrowała do Katowic i Warszawy, zamiast do Londynu czy Dublina – stwierdził Jeremi Mordasewicz.

Dobrym pomysłem, jego zdaniem, jest też wprowadzenie bonu wspierającego pierwsze zatrudnienie. - Pierwszy pracodawca ponosi dodatkowe koszty praktycznego szkolenia absolwenta, których nie poniosą już kolejni pracodawcy, więc bon należy traktować jako ich rekompensatę – ocenia ekspert Konfederacji Lewiatan. 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.