Eksperci Work Service: pomysły premiera nie pogłębią problemu bezrobocia

Zapowiedziane przez premiera oskładkowanie umów cywilno-prawnych to dobry krok do zwiększenia bezpieczeństwa zatrudnienia pracowników. Zdaniem ekspertów Work Service, zmiana ta nie przełoży się na zwiększenie bezrobocia w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Eksperci Work Service: pomysły premiera nie pogłębią problemu bezrobocia

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 sty 2014 15:22


Oskładkowanie umów cywilno-prawnych to dobry pomysł, ale nie rozwiąże problemu bezrobocia wśród młodych. Milion Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 34 roku życia nie ma pracy, zaś w Europie liczba młodych bezrobotnych sięga ponad 5,6 mln. Warto zastanowić się nad tym, z czego wynikają tak duże trudności ze znalezieniem solidnej pracy. Powodują je przede wszystkim: brak odpowiednich kwalifikacji adekwatnych do wymagań pracodawcy, brak konkretnych umiejętności i doświadczenia zawodowego.

Czytaj też: Eksperci: pomysły premiera nie rozwiązują problemów rynku pracy

Jak wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, aż 78 proc. pracodawców w latach 2010-2013 miało trudności ze znalezieniem pracowników spełniających ich oczekiwania. Mimo wysokiego poziomu bezrobocia, a co za tym idzie dużej ilości aplikantów na dane stanowisko, kandydatom brakuje poszukiwanych przez pracodawców kompetencji.

- Po ukończeniu studiów młodzi mają poczucie, że zmarnowali czas na zdobywanie wiedzy, która nie daje gwarancji zatrudnienia. Przedsiębiorczość jest tą cechą, której powinni nauczyć się wszyscy szukający pracy, w tym także aplikujący o pracę na etacie. Pamiętajmy, że idąc na rozmowę kwalifikacyjną sprzedajemy pracodawcy swoje umiejętności, a nie dyplom wyższej uczelni. To one stanowią o naszej wartości na rynku - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Nie ulega wątpliwości, że pracodawcy wykorzystują sytuację młodych, oferując niskie płace i umowę niedającą bezpieczeństwa zatrudnienia. Świeżo upieczony magister świadomy trudnej sytuacji na rynku ma kilka wyjść - zaakceptować oferowaną formę zatrudnienia, zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub wyemigrować. Skala nadużyć stosowania umów cywilno-prawnych rośnie z roku na rok. W 2012 r. Państwowa Inspekcja Pracy zakwestionowała 18,8 proc. z ponad 37 tys. zweryfikowanych umów.

- Pracownicy, nawet jeśli są zatrudnieni na czas określony, zasługują na godne warunki pracy, zapewniające bezpieczeństwo prawne, oszczędności na przyszłą emeryturę czy prawo do urlopu. Uproszczenie i ujednolicenie systemu zatrudniania pracowników wpłynie na zmniejszenie ilości nadużyć. Oskładkowanie umów cywilno-prawnych może skłonić pracodawców do zatrudniania na umowach tradycyjnych - „śmieciówki" będą nieopłacalne - twierdzi Tomasz Hanczarek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.