EEC 2016: Mimo trwającej wojny Ukraińcy jadą po pracę do Rosji

0 0
EEC 2016: Mimo trwającej wojny Ukraińcy jadą po pracę do Rosji
Ukraina to wielki rynek pracy, liczy 42 mln mieszkańców (fot.pixabay.com)

• Polacy niełatwo rezygnują z inwestowania pieniędzy na terenie Ukrainy.
• Z punktu widzenia Polski najważniejsze, że w tej chwili nasze inwestycje są obecne na Ukrainie, a wycofanie się, wskutek wojny, było nieznaczne.
• Ukraińcy najbardziej obawiają się braku pracy, której często szukają w Rosji.

Ukraina to dalej jest kraj oligarchiczny, ale społeczeństwo za Bugiem się budzi – mówił w czasie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

W analizie sytuacji jaka targa Ukrainę zauważył:

- Na Ukrainie system biurokratyczny jest niezwykle silny. Broni się przed reformami. W związku z tym trudno ocenić czy reformy będą skutecznie. Natomiast to co jest elementem całkiem nowym, to ukraińskie społeczeństwo – podkreślał Eberhardt znaczenie drastycznych wydarzeń, które w 2013 roku zaskoczyły świat i doprowadziły do zmiany w polityce kraju, a w dalszej perspektywie wywołały hybrydową wojnę z Rosją.

Nawiązując do samej współpracy gospodarczej krajów UE z Ukrainą, na ciekawe fakty uwagę zwracał Andrzej Grabowski, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Przytoczył on statystykę, która pokazała relację gospodarcze Polski i Ukrainy w nowym świetle.

- Proszę sobie wyobrazić, że ilość bezpośrednich inwestycji polskich na terenie Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch lat (2014 i 2015 – red.) zmalała bardzo niewiele. W 2014 roku było to prawie miliard dolarów, a teraz jest 890 milionów. Chcę przez to powiedzieć, że Polacy niełatwo rezygnują z inwestowania pieniędzy na terenie Ukrainy. To spadek tylko o 8 proc., gdy inne kraje wycofały 30 proc. swojego kapitału.

Grabowski podkreślił też, że na Ukrainie, po rewolucji i wojnie, na pewno zmienili się ludzie piastujący stanowiska, ale niestety dla osób, które chcą podejmować przedsięwzięcia gospodarcze na Ukrainie, nadal praktyki w tym kraju są takie same. Chociaż polscy przedsiębiorcy potrafią się odnaleźć w realiach ukraińskich.

- My wiemy w co inwestować na Ukrainie - mówił Grabowski. Wymieniając ocieplanie budynków, ograniczanie strat energetycznych, jako przykłady gałęzi gospodarki w które może wejść na Ukrainie polski kapitał. - Są dziedziny, gdzie eksport firm polskich w relacji z Ukrainą będzie rósł. Co nie znaczy, że nie zależy od stabilizacji finansowej i podatków na Ukrainie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.