wnp.pl

Dzik, Impel: Dobre ustawodawstwo powinno powstawać w dialogu społecznym

0 0
Dzik, Impel: Dobre ustawodawstwo powinno powstawać w dialogu społecznym
Grzegorz Dzik, prezes firmy Impel/ Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Prawo w Polsce sprzyja budżetowi, ale często kosztem polskiego podatnika, co na dłuższą metę może doprowadzić, że polski sukces gospodarczy przesunie się do innych rejonów świata - twierdzi Grzegorz Dzik, prezes firmy Impel.

Jak pogorszenie warunków dla przedsiębiorców wygląda w praktyce?

Grzegorz Dzik, prezes Impel: - W 2008 roku po czterech latach funkcjonowania Ustawy zamówień publicznych, pracodawcy zwrócili się do rządu o wprowadzenie możliwości waloryzacji umów w toku na skutek zmian prawa generujących wyższe koszty prowadzonej działalności, a otrzymali zaostrzenie przepisów uniemożliwiających nawet pokrycie wzrostu płacy minimalnej. W efekcie w tempie 30 proc. rocznie zaczęła się zwiększać liczba umów zleceń na rynku, kosztem umów o pracę.

Rząd zareagował w roku 2011 wprowadzając inicjatywę wzrostu o 2 proc. składek ZUS, co doprowadziło do przyspieszenia wzrostu umów zleceń, w tym nieoskładkowanych o 120 proc. w kolejnym roku. Baza podatkowa ZUS w tych latach systematycznie malała, ponad 1,5 mln pracowników przeszło w rozliczeniach wynagrodzenia z umów o pracę na umowy zlecenia.

Gdyby państwo w roku 2008 pozwoliło na waloryzację, to nie wyzwoliłoby mechanizmu wzrostu umów zleceń, nie musiałoby zwiększać składek ZUS, a wynagrodzenia pracowników chronione płacą minimalną, nie miałyby możliwości się obniżyć, co nastąpiło po przesunięciu rozliczeń na umowy zlecenia. Baza podatkowa wzrosłaby zgodnie z trendem rynkowym wzrostu obrotu gospodarczego.

Czytaj też: Mirosław Greber: W Impelu płacimy powyżej 7 zł za godzinę

Takich przykładów jest więcej?

- Drugim kuriozum wspierającym mechanizmy zwiększania umów zleceń i obniżania wynagrodzeń pracowników na zamówieniach publicznych jest do dzisiaj utrzymujący się dyktat kryterium najniższej ceny w wyborze oferty, który również sprzyja obniżaniu bazy podatkowej, bo oczywiście zmniejsza szansę na godziwe płace i dobre wyniki przedsiębiorców. Udało się nam środki publiczne zaprząc do drastycznego pogarszania sytuacji ekonomicznej wykonawców zamówień publicznych, znów baza podatkowa maleje, a rząd szuka ratunku w zwiększaniu podatków i zaostrzaniu praktyk fiskalnych. Innym przykładem było zwiększenie stawki akcyzy na papierosy przy sprzeciwie przedsiębiorców, co skutkowało zmniejszeniem wpływów z akcyzy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.