Dużo chorujesz? Pracodawca może cię zwolnić

Powtarzające się nieobecności pracownika z powodu choroby to uzasadniona przyczyna wypowiedzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dużo chorujesz? Pracodawca może cię zwolnić

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/Rzeczpospolita

27 sty 2015 9:47


Bez wymówienia można natomiast zwolnić osobę, której absencja przekroczyła okresy wskazane w art. 53 Kodeksu pracy.

Pozwala on pracodawcy na natychmiastowe rozwiązanie umowy z pracownikiem niezdolnym do pracy z powodu choroby, po upływie wskazanych w tym przepisie okresów - informuje rp.pl

Sąd Najwyższy w wyroku z 4 grudnia 1997 r. (I PKN 422/97) wskazał, że nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań organizacyjnych (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w nadgodzinach lub innych osób na zlecenia, uzasadniają wypowiedzenie umowy, choćby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.