Duda: Wszędzie pensje górników są o kilkadziesiąt proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia

Polacy, szczególnie młodzi, to indywidualiści, którzy indywidualnie dają się wykorzystywać – uważa Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Duda: Wszędzie pensje górników są o kilkadziesiąt proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł

18 gru 2014 6:16


Czy w obliczu kryzysowej sytuacji polskiego górnictwa i tego, że kopalnie są nierentowne, walka o zachowanie miejsc pracy i przywileje górnicze nie jest walką z wiatrakami?

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”: – Restrukturyzację przeprowadza się wtedy gdy sytuacja firm jest dobra, a z taką sytuacją mieliśmy do czynienia przez wiele lat, zanim doszło do kryzysu. Przyczyną zapaści polskiego górnictwa nie są uprawnienia, bo to żadne przywileje, ale pazerność państwa i fatalne zarządzanie.

Czytaj też: Krzysztof Hus: Zarządom kopalni brakuje wiedzy. Dlatego nie słuchają pracowników

Gdy było dobrze, państwo obłożyło węgiel ponad 20 podatkami, w tym tak uciążliwymi jak akcyza i VAT. Większością tych podatków nie jest obciążony węgiel importowany. Do tego ministerialni urzędnicy obsadzali zarządy kopalń i rady nadzorcze z politycznego klucza, co widać w jakości zarządzania.

I tak przez lata, póki było dobrze, póki kopalnie były rentowne, władza kroiła je na wszystkie możliwe sposoby i dzisiaj mamy tego skutek.

Ma pan receptę na rozwiązanie tego problemu?

– Polska energetyka oparta jest na węglu. Od niego zależy nasze bezpieczeństwo energetyczne, a tego bezpieczeństwa nie można liczyć jedynie rentownością tej czy innej kopalni. Bo jak je pozamykamy, to szybko importowany węgiel okaże się nagle droższy, a my uzależnimy się nie tylko od ropy i gazu, ale też od prądu.

Takiemu myśleniu trzeba się ostro przeciwstawić. Zamiast zajmować się tematami zastępczymi, czyli np. deputatami, należy skonsolidować branże wydobywczą z energetyczną. O to postulujemy od lat i to jest jedyny rozsądny kierunek.

Dopóki nie będzie spójnej strategii, wynegocjowanej z partnerami społecznymi, próby cerowania pojedynczych dziur nic nie dadzą i będziemy z tym walczyć. A co do zarobków, to sprawdziłem. Wszędzie gdzie wydobywa się węgiel, pensje górników są o kilkadziesiąt procent wyższe od przeciętnego wynagrodzenia.

Czytaj też: Związki zawodowe stracą przywileje?

Polscy górnicy nie są tu jakimś wyjątkiem. Wszyscy powinni zarabiać więcej, a nie – jak władza to robi – jednych szczuje się na drugich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zlu 2015-01-12 11:31:58

Bogaty jak górnik , biedny jak Polak, czy górnicy są czymś lepszym, zawsze mogą na zmywak wyjechać ,jeden z polityków powiedział że istniejemy teoretycznie duzo by pisać o tym co sie dzieje w kraju a tzw politycy wydaja kase z podatków jak chcą i zyja na wysokim europejskim poziomie a naród na poziomie afrykanskim niemal że

Patryk 2014-12-23 13:28:52

Witam, mam u siebie na zakładzie związki zawodowe Solidarność i współpracę oceniam na bardzo dobrą. Czytam dużo negatywnych opinii, więc odważyłem się napisać pozytyw. Współdecydują i są współodpowiedzialni za firmę. Tworzą projekty, wychodzą z pomysłami, aby ulepszyć produkcję. Dbają o mój zakład, swoje miejsce pracy. Ja zarabiam oni też. Pozdrawiam z Poznania.

Zamknąć kopalnie 2014-12-18 14:17:28

Związkowcy, to klika jakich mało, układają się z pracodawcami chronią własne tyłki i uprawiają propagandę sukcesu. Pan Duda jak chce, to niech sobie kupi te kopalnie ze swoimi kolegami darmozjadami ze związków zawodowych szczególnie z tymi chronionymi od zwolnień i zarządza tymi kopalniami z własną kasą. Jako Polak i płatnik podatków spuścizny komunistycznego ustroju w postaci kopalń i uprzywilejowanych górników nie zamierzam utrzymywać. Czy górnicy robią za całą Polskę a wszyscy inni leżą, nie gdzie indziej też się pracuje po kilkanaście godzin dziennie i jest ciężko i nikt mi żadnych przywilejów nie daje