Duda: Wszędzie pensje górników są o kilkadziesiąt proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia

0 0
Duda: Wszędzie pensje górników są o kilkadziesiąt proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia

Polacy, szczególnie młodzi, to indywidualiści, którzy indywidualnie dają się wykorzystywać – uważa Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Czy w obliczu kryzysowej sytuacji polskiego górnictwa i tego, że kopalnie są nierentowne, walka o zachowanie miejsc pracy i przywileje górnicze nie jest walką z wiatrakami?

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”: – Restrukturyzację przeprowadza się wtedy gdy sytuacja firm jest dobra, a z taką sytuacją mieliśmy do czynienia przez wiele lat, zanim doszło do kryzysu. Przyczyną zapaści polskiego górnictwa nie są uprawnienia, bo to żadne przywileje, ale pazerność państwa i fatalne zarządzanie.

Czytaj też: Krzysztof Hus: Zarządom kopalni brakuje wiedzy. Dlatego nie słuchają pracowników

Gdy było dobrze, państwo obłożyło węgiel ponad 20 podatkami, w tym tak uciążliwymi jak akcyza i VAT. Większością tych podatków nie jest obciążony węgiel importowany. Do tego ministerialni urzędnicy obsadzali zarządy kopalń i rady nadzorcze z politycznego klucza, co widać w jakości zarządzania.

I tak przez lata, póki było dobrze, póki kopalnie były rentowne, władza kroiła je na wszystkie możliwe sposoby i dzisiaj mamy tego skutek.

Ma pan receptę na rozwiązanie tego problemu?

– Polska energetyka oparta jest na węglu. Od niego zależy nasze bezpieczeństwo energetyczne, a tego bezpieczeństwa nie można liczyć jedynie rentownością tej czy innej kopalni. Bo jak je pozamykamy, to szybko importowany węgiel okaże się nagle droższy, a my uzależnimy się nie tylko od ropy i gazu, ale też od prądu.

Takiemu myśleniu trzeba się ostro przeciwstawić. Zamiast zajmować się tematami zastępczymi, czyli np. deputatami, należy skonsolidować branże wydobywczą z energetyczną. O to postulujemy od lat i to jest jedyny rozsądny kierunek.

Dopóki nie będzie spójnej strategii, wynegocjowanej z partnerami społecznymi, próby cerowania pojedynczych dziur nic nie dadzą i będziemy z tym walczyć. A co do zarobków, to sprawdziłem. Wszędzie gdzie wydobywa się węgiel, pensje górników są o kilkadziesiąt procent wyższe od przeciętnego wynagrodzenia.

Czytaj też: Związki zawodowe stracą przywileje?

Polscy górnicy nie są tu jakimś wyjątkiem. Wszyscy powinni zarabiać więcej, a nie – jak władza to robi – jednych szczuje się na drugich.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Bogaty jak górnik , biedny jak Polak, czy górnicy są czymś lepszym, zawsze mogą na zmywak wyjechać ,jeden z polityków powiedział że istniejemy teoretycznie duzo by pisać o tym co sie dzieje w kraju a tzw politycy wydaja kase z podatków jak chcą i zyja na wysokim europejskim poziomie a naród na poziomie afrykanskim niemal że
 • Witam,
  mam u siebie na zakładzie związki zawodowe Solidarność i współpracę oceniam na bardzo dobrą. Czytam dużo negatywnych opinii, więc odważyłem się napisać pozytyw. Współdecydują i są współodpowiedzialni za firmę. Tworzą projekty, wychodzą z pomysłami, aby ulepszyć produkcję. Dbają o mój zakład, swoje miejsce pracy. Ja zarabiam oni też. Pozdrawiam z Poznania.
 • Związkowcy, to klika jakich mało, układają się z pracodawcami chronią własne tyłki i uprawiają propagandę sukcesu.
  Pan Duda jak chce, to niech sobie kupi te kopalnie ze swoimi kolegami darmozjadami ze związków zawodowych szczególnie z tymi chronionymi od zwolnień i zarządza tymi kopalniami z własną kasą.
  Jako Polak i płatnik podatków spuścizny komunistycznego ustroju w postaci kopalń i uprzywilejowanych górników nie zamierzam utrzymywać. Czy górnicy robią za całą Polskę a wszyscy inni leżą, nie gdzie indziej też się pracuje po kilkanaście godzin dziennie i jest ciężko i nikt mi żadnych przywilejów nie daje

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.