Dłuższy urlop wypoczynkowy? Tego chce OPZZ

• OPZZ chce, by nowy wymiar urlopu wynosił 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a 32 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
• Związkowcy oczekują, że dłuższe urlopy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dłuższy urlop wypoczynkowy? Tego chce OPZZ

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 lip 2016 15:17


Jan Guz zwrócił się do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego z prośbą o zainicjowanie zmiany zaproponowanej przez OPZZ. Stwierdził, że obowiązujący wymiar urlopu wypoczynkowego został ustalony w zupełnie innych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych, przy zdecydowanie mniejszym obciążeniu pracownika. Nieporównywalnie mniejsze były również negatywne czynniki takie jak stres, mobbing, wypalenie zawodowe, łamanie praw pracowniczych czy wygórowane oczekiwania pracodawców co do realizacji rozbudowanych obowiązków pracowniczych.

Czytaj też: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Średni, tygodniowy czas pracy w Polsce to 42,5 godziny. W Unii Europejskiej tylko Grecy pracują dłużej. Ponadto w ostatnim czasie wydłużono wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. To oznacza, że dodano każdemu pracownikowi po kilka lat pracy, które przy obecnych uregulowaniach prawych i faktycznych, stanowią bardzo duże obciążenie dla zdrowia i wydolności pracownika.

W projekcie ustawy czytamy między innymi, że nowy wymiar urlopu wynosi 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a 32 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Dziś jest to odpowiednio 20 i 26 dni.

OPZZ oczekuje, że dłuższe urlopy wypoczynkowe zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pracownik 2016-07-26 12:02:19

a może przy okazji zniosą tą durnowatą przerwę godzinną na sprawy prywatne - przez nią trzeba pracować przez 9 godzin, czy ktoś z rządzących zdaje sobie z tego sprawę !!!!!!!

jaro 2016-07-20 10:26:32

I to jest dobra i uczciwą propozycja Brawo OPZZ! Przynajmniej wy coś robicie dla ludzi pracy bo p, Piotr Duda razem z Solidarnością i PiS bis siedzi cicho w hotelu Bałtyk!