Dłuższy okres rozliczeniowy pracy - większa konkurencyjność czy niewolnictwo?

Sejm debatuje nad wydłużeniem okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy. Rząd argumentuje, że zmiana pomoże utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki, związki zawodowe protestują, twierdząc, że pracownik zostanie sprowadzony do roli niewolnika.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dłuższy okres rozliczeniowy pracy - większa konkurencyjność czy niewolnictwo?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 cze 2013 14:16


Projekt nowelizacji kodeksu pracy poparła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Zgodnie z projektem nawet 12-miesięczny okres rozliczeniowy mógłby być stosowany, "jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi, lub dotyczącymi organizacji pracy".

Posłowie komisji opowiedzieli się też za wprowadzeniem obowiązku sporządzenia miesięcznego harmonogramu czasu pracy dla pracownika, chyba że wynika on wprost z kodeksu pracy lub umowy z pracownikiem. Jeśli ze względu na rozkład czasu pracy w okresie rozliczeniowym pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy, przysługuje mu wynagrodzenie nie niższe od minimalnego - tak chcą zapisać w kodeksie pracy posłowie.

Jeden z nowych artykułów, który ma trafić do kodeksu pracy, ma pozwolić na wprowadzenie różnych godzin rozpoczynania pracy albo przedziału czasu, w którym pracownik ma rozpocząć pracę.

Projekt zakłada, że nowe zasady rozliczania i rozkładu czasu pracy generalnie mogą zostać wprowadzone w firmie w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi, albo przedstawicielami pracowników. Projekt pozwala też na stosowanie rozkładów czasu pracy na indywidualny wniosek pracownika, niezależnie od ustaleń ze związkami lub reprezentacją pracowników.

Przepisy projektowanej nowelizacji miałyby wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

"Chcemy uratować jak największą liczbę miejsc pracy, utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki, dać szanse firmom na rozwój, ale za zgodą pracowników, w dialogu na poziomie firm" - argumentował w środę na rzecz nowelizacji minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że propozycja nowelizacji kodeksu wynika z pozytywnych doświadczeń ustawy antykryzysowej, działającej między lipcem 2009 a grudniem 2011.

Według niego wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy bardzo się wtedy sprawdziło.

"Z tego rozwiązania w trakcie działania ustawy antykryzysowej skorzystały dziesiątki tysięcy pracowników. Ponad 100 tys. pracowników według naszych analiz zachowało dzięki temu, wydłużonemu okresowi rozliczeniowemu czasu pracy swoje miejsce pracy, swoje zatrudnienie" - mówił minister.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.