Dłużej pracujemy, na emeryturę trzeba czekać, a budżet rośnie

0 0
Dłużej pracujemy, na emeryturę trzeba czekać, a budżet rośnie

Wyższy wiek emerytalny łata dziurę w budżecie i daje odetchnąć państwowej kasie. Choć rząd zapewniał, że to tylko zmiany strukturalne to podwyższenie wieku emerytalnego oraz inne reformy świadczeń emerytalnych przyniosą realne korzyści dla budżetu.

Wystarczy spojrzeć na dane. Wyższy wiek emerytalny to zaoszczędzone 4,9 mld zł, likwidacja niektórych emerytalnych przywilejów to kolejne 7,3 mld zł, a ostatnia reforma która ograniczyła działalność OFE to 10,9 mld dla budżetu. Dodatkowo - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna" - bezcenna jest możliwość pochwalenia się przed Unią Europejską.

Czytaj też: Emeryci mają coraz więcej pieniędzy. Na co wydają?

Reformy emerytalne to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na ograniczenie deficytu finansów publicznych. W specjalnym dokumencie resort finansów pochwalił się przed Radą Europejską wprowadzeniem zmian, które w tym i przyszłym roku mają dać budżetowi 46 miliardów złotych oszczędności. 2/3 tej kwoty ma pochodzić właśnie z emerytur.

Ekonomiści zwracają uwagę, że rząd wygląda na zadowolonego z wyników reform emerytur, bo zapału do kolejnych zmian nie widać.

Czytaj też: Co piąty emeryt żałuje, że nie wyjechał z kraju

Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium ostrzega jednak, że źródłem najpoważniejszych oszczędności była reforma OFE, która jedynie odsuwa budżetowe problemu w czasie. Jego zdaniem, ograniczenie przywilejów i podwyższenie wieku emerytalnego to długofalowe reformy, jednak niewystarczające.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.