Derdziuk, były prezes ZUS: Likwidacja składek na ZUS i NFZ to pomysł bardzo atrakcyjny medialnie, ale niedopracowany

0 0
Derdziuk, były prezes ZUS: Likwidacja składek na ZUS i NFZ to pomysł bardzo atrakcyjny medialnie, ale niedopracowany
Zbigniew Derdziuk, fot. Katarzyna Czerwińska/ Wikimedia Commons

Zdaniem Zbigniewa Derdziuka, byłego prezesa ZUS, idea likwidacji składek ZUS i NFZ ma jedną racjonalną przesłankę - powstanie wspólnej bazy składkowej.

- Likwidacja składek na ZUS i NFZ to bardzo atrakcyjny pomysł medialnie, ale jednak trochę niedopracowany - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl były prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. - Wdrożenie takiego pomysłu, to ogromne przedsięwzięcie legislacyjne, administracyjne i wreszcie polityczne - dodaje.

Dodatkowe 200 mld zł z budżetu państwa

- Dzisiaj mówimy o zbieraniu 200 miliardów złotych składek: na NFZ 60 miliardów i 140 na ZUS. Z PIT-u zbieramy teraz około 40 miliardów złotych. Czyli 200 miliardów złotych trzeba by sfinansować w ramach podatku dochodowego. To jest element, który został do tej pory w debatach pominięty - mówi Zbigniew Derdziuk.

Ponadto taka zasadnicza zmiana wpłynie na funkcjonowanie systemu emerytalnego.

- System emerytalny oparty o zdefiniowaną składkę, oznacza, że nasza emerytura zależy od zapłaconych składek, gdy zlikwidujemy składkę na rzecz PIT-u to będziemy mieli inną podstawę. Mówimy o płaskim systemie progresywnym, który sam w sobie jest ciekawy, a mowa jest o tym, że minimalna stawka to 10 proc. a maksymalna może mieć nawet 39,5 proc. To znaczy, że będą różne podstawy tych składek. Poza tym, w budżecie trzeba będzie wydać dodatkowo 200 miliardów złotych - tłumaczy były prezes ZUS.

Dzisiaj ZUS ewidencjonuje na indywidualnych kontach wszystkie nasze dochody. Znamy całą historię od 1999 roku.

- Kiedy byłem prezesem ZUS, dołożyliśmy Platformę Usług Elektronicznych, która ewidencjonuje wszystkie te dochody także w subkonto. Dzisiaj cała reforma z roku 2011 i 2014 roku dotycząca zmiany subkonta będzie w przypadku likwidacji składek niezasadna. Dodajmy jeszcze do tego to, że ZUS jest bardzo dobrze przygotowany do tego, żeby to wszystko liczyć - mówi Zbigniew Derdziuk.

Wspólna baza składkowa

Zdaniem byłego prezesa ZUS, idea likwidacji składek ZUS i NFZ ma jedną racjonalną przesłankę - powstanie wspólnej bazy składkowej.

- Dzisiaj mamy inną bazę składkową, jeśli chodzi o składki zdrowotne, liczy się tam inne pozycje dochodów pracownika, inaczej liczymy bazę dotyczącą kosztów uzyskania przychodów. Po trzecie, jeśli chodzi o składki ZUS to mamy do czynienia przecież z pewnymi limitami. Te wszystkie elementy są dzisiaj uciążliwe dla przedsiębiorców. Doprowadzenie do wspólnej składki jest, więc zasadne, ale musi to być zrobione w sposób, który nie przyniesie uszczerbku finansom publicznym. Rzeczywiście, jeśli to będzie spójne to da to mniejsze obciążenie administracyjne, ale kosztów po stronie wydatków na ubezpieczenie zdrowotne i wydatków na emerytury nie da się uniknąć - wyjaśnia Zbigniew Derdziuk.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Czy nadal chcecie płacić na emerytury uprzywilejowanych, którzy składek do ZUS nie płacą?. Polacy zróbcie w tej sprawie referendum. ZUS wypłaca ponad 65% środków dla tych, co nie płacili składek. zygmunt-wrocław@tlen.pl

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.