Derdziuk, były prezes ZUS: Likwidacja składek na ZUS i NFZ to pomysł bardzo atrakcyjny medialnie, ale niedopracowany

Zdaniem Zbigniewa Derdziuka, byłego prezesa ZUS, idea likwidacji składek ZUS i NFZ ma jedną racjonalną przesłankę - powstanie wspólnej bazy składkowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Derdziuk, były prezes ZUS: Likwidacja składek na ZUS i NFZ to pomysł bardzo atrakcyjny medialnie, ale niedopracowany

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

16 wrz 2015 20:13


- Likwidacja składek na ZUS i NFZ to bardzo atrakcyjny pomysł medialnie, ale jednak trochę niedopracowany - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl były prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. - Wdrożenie takiego pomysłu, to ogromne przedsięwzięcie legislacyjne, administracyjne i wreszcie polityczne - dodaje.

Dodatkowe 200 mld zł z budżetu państwa

- Dzisiaj mówimy o zbieraniu 200 miliardów złotych składek: na NFZ 60 miliardów i 140 na ZUS. Z PIT-u zbieramy teraz około 40 miliardów złotych. Czyli 200 miliardów złotych trzeba by sfinansować w ramach podatku dochodowego. To jest element, który został do tej pory w debatach pominięty - mówi Zbigniew Derdziuk.

Ponadto taka zasadnicza zmiana wpłynie na funkcjonowanie systemu emerytalnego.

- System emerytalny oparty o zdefiniowaną składkę, oznacza, że nasza emerytura zależy od zapłaconych składek, gdy zlikwidujemy składkę na rzecz PIT-u to będziemy mieli inną podstawę. Mówimy o płaskim systemie progresywnym, który sam w sobie jest ciekawy, a mowa jest o tym, że minimalna stawka to 10 proc. a maksymalna może mieć nawet 39,5 proc. To znaczy, że będą różne podstawy tych składek. Poza tym, w budżecie trzeba będzie wydać dodatkowo 200 miliardów złotych - tłumaczy były prezes ZUS.

Dzisiaj ZUS ewidencjonuje na indywidualnych kontach wszystkie nasze dochody. Znamy całą historię od 1999 roku.

- Kiedy byłem prezesem ZUS, dołożyliśmy Platformę Usług Elektronicznych, która ewidencjonuje wszystkie te dochody także w subkonto. Dzisiaj cała reforma z roku 2011 i 2014 roku dotycząca zmiany subkonta będzie w przypadku likwidacji składek niezasadna. Dodajmy jeszcze do tego to, że ZUS jest bardzo dobrze przygotowany do tego, żeby to wszystko liczyć - mówi Zbigniew Derdziuk.

Wspólna baza składkowa

Zdaniem byłego prezesa ZUS, idea likwidacji składek ZUS i NFZ ma jedną racjonalną przesłankę - powstanie wspólnej bazy składkowej.

- Dzisiaj mamy inną bazę składkową, jeśli chodzi o składki zdrowotne, liczy się tam inne pozycje dochodów pracownika, inaczej liczymy bazę dotyczącą kosztów uzyskania przychodów. Po trzecie, jeśli chodzi o składki ZUS to mamy do czynienia przecież z pewnymi limitami. Te wszystkie elementy są dzisiaj uciążliwe dla przedsiębiorców. Doprowadzenie do wspólnej składki jest, więc zasadne, ale musi to być zrobione w sposób, który nie przyniesie uszczerbku finansom publicznym. Rzeczywiście, jeśli to będzie spójne to da to mniejsze obciążenie administracyjne, ale kosztów po stronie wydatków na ubezpieczenie zdrowotne i wydatków na emerytury nie da się uniknąć - wyjaśnia Zbigniew Derdziuk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zygmunt Wrocław 2016-05-18 07:11:12

Czy nadal chcecie płacić na emerytury uprzywilejowanych, którzy składek do ZUS nie płacą?. Polacy zróbcie w tej sprawie referendum. ZUS wypłaca ponad 65% środków dla tych, co nie płacili składek. zygmunt-wrocław@tlen.pl