Delegowanie pracowników do Niemiec może się skończyć nawet 500 tys. euro grzywny

0 0
Delegowanie pracowników do Niemiec może się skończyć nawet 500 tys. euro grzywny

Polska zajmuje pozycję lidera w transgranicznym delegowaniu pracowników. Ekonomiści szacują, że w takim trybie pracuje około 230 tys. osób zatrudnionych w polskich firmach. Ważnym czynnikiem, mającym istotny wpływ na powodzenie w świadczeniu usług na zagranicznych rynkach, jest przestrzeganie przepisów ustawy dotyczącej delegowania pracowników. Jak wygląda to w Niemczech?

Jeszcze kilka lat temu pracowników obowiązywały zasady obowiązujące w kraju, z którego byli wysyłani - oprócz branży budowlanej. Ustawa (AEntG) w nowej formie weszła w życie w kwietniu 2009 r. w oparciu o unijną dyrektywę 96/71/WE. Wcześniej obejmowała branże związane z podstawową i dodatkową działalnością budowlaną, usługi związane z czyszczeniem konstrukcji budowlanych oraz usługi pocztowe.

W wyniku przekształcenia ustawy uwzględnionych zostało w niej kolejnych sześć branż, tj. sektor opieki, czyli opieka nad osobami starszymi i opieka ambulatoryjna nad osobami chorymi, usługi z zakresu bezpieczeństwa, gospodarowania odpadami wraz z oczyszczaniem dróg publicznych oraz odśnieżaniem, usługi w zakresie edukacji i doskonalenia zawodowego, prace specjalne w kopalniach węgla i usługi pralnicze dla klientów firmowych.

- Unijna zasada gwarantująca swobodę świadczenia usług i przepływu pracowników zniosła wymóg posiadania pozwolenia na pracę, aby wykonywać ją na terenie Niemiec. Wiele firm chętnie korzysta z możliwości, jakie oferuje im silnie rozwinięta niemiecka gospodarka i właśnie tutaj deleguje swoich pracowników - mówi Kinga Dygner, prawnik, specjalizująca się w prawie pracy w kancelarii DD Legal Rechtsanwälte, świadczącej usługi doradztwa prawnego na rzecz polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw.

- Nowe zasady delegowania pracowników do krajów UE wymagają znajomości i dostosowania się do lokalnego prawa, które obowiązuje w danym miejscu wykonywania pracy. Jeśli zostaje on oddelegowany do Niemiec, to w konsekwencji podlega prawu niemieckiemu. Polskie firmy muszą zatem bezwzględnie spełniać wszystkie wymogi, które stawia niemiecki ustawodawca. W przeciwnym wypadku mogą zostać ukarane dużymi grzywnami, nawet do 500 tys. euro - komentuje Dygner.

Cele ustawy dotyczącej delegowania pracowników określone zostały w § 1 ustawy. Przede wszystkim obejmują stworzenie i egzekwowanie odpowiednich minimalnych warunków pracy dla pracowników delegowanych do transgranicznego świadczenia usług i regularnie zatrudnianych w kraju, jak również zagwarantowanie uczciwej konkurencji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Warto dodać, że Parlament Europejski rozpoczął kilka tygodni temu negocjacje na temat wdrożenia "nowej" dyrektywy dot. delegowania pracowników. Formalnie chodzi o doprecyzowanie przepisów, poprawę warunków pracy dla pracowników delegowanych i zapobieganie nadużyciom i nieuczciwej konkurencji ze strony m.in. polskich przedsiębiorstw. Faktycznie to worek nowych obciążeń, utrudnień i ograniczeń dla firm eksportujących usługi oraz licencja na zabijanie dla każdego terenowego urzędnika mającego uprawnienia kontrolne. Ponadto w tekście znajdują się zapisy, z których każdy z osobna wystarczy do całkowitego zlikwidowania delegowania i eksportu usług. Przykładem jest obowiązek zgłoszenia inspekcji pracy każdego delegowanego pracownika najpóźniej 5 dni przed wyjazdem czy zakaz delegowania pracownika na stanowisko, na którym w przeszłości pracował już pracownik delegowany, nawet jeżeli był z innej firmy i innego państwa.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.