Decyzja rządu to pierwszy krok do ozusowania wszystkich umów cywilnoprawnych

- Ta decyzja może być pierwszym krokiem do pełnego ozusowania wszystkich umów cywilnoprawnych - mówi ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska o przyjętym 4 marca przez rząd projekcie oskładkowania umów-zleceń oraz oskładkowania wynagrodzeń członków rad nadzorczych:
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Decyzja rządu to pierwszy krok do ozusowania wszystkich umów cywilnoprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 mar 2014 13:47


- Biorąc pod uwagę ostatnie propozycje Ministra Finansów oraz pomysł oskładkowania umów o dzieło, istnieje ryzyko, że taki scenariusz może niestety okazać się realny. Projekt przyjęty przez Radę Ministrów nie daje bowiem gwarancji, że w toku prac parlamentarnych nie zostanie uwzględniona propozycja Ministerstwa Finansów, dotycząca pełnego oskładkowania (tj. od całej pensji) umów-zleceń od 2017 r.  - informuje Żukowska.

Jak tłumaczy oskładkowanie umów cywilnoprawnych przyniesie wyższe wpływy do FUS, ale tylko początkowo.

- W dłuższej perspektywie sytuacja Funduszu nie ulegnie poprawie, bowiem składka ma charakter świadczenia zwrotnego i państwo będzie musiało kiedyś oddać tyle, ile teraz pobiera. Z uwagi zaś na przemiany demograficzne za kilkadziesiąt lat zdolność państwa do wywiązywania się z tych zobowiązań będzie dużo mniejsza. Wtedy znów pojawi się problem z finansowaniem FUS. Obecne decyzje rządu to działania doraźne, które w żaden sposób nie uzdrowią systemu ubezpieczeń społecznych - tłumacz ekspertka.

Jak wyjaśnia kolejną kwestią jest to, że oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie rozwiąże problemu zdarzających się nadużyć w stosowaniu tego rodzaju form zatrudnienia.

- Taka decyzja doprowadzi przede wszystkim do podwyższenia kosztów pracy, a to z pewnością nie tylko nie zachęci pracodawców do zatrudniania na umowy o pracę, lecz także może wręcz ich skłonić do redukcji liczby pracowników - mówi Żukowska.

- Część osób zapewne przejdzie na samozatrudnienie, ale będą i tacy, którzy zaczną działać w szarej strefie. Zatem skutki takiego działania będą niekorzystne zarówno dla rynku pracy, jak i dla naszej gospodarki - a nie taki zapewne był cel rządu. Dlatego powinien się on wycofać z dotychczasowych planów oskładkowania umów cywilnoprawnych - dodaje.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.