Czy zatrudnianie niepełnosprawnych będzie mniej opłacalne?

0 0
Czy zatrudnianie niepełnosprawnych będzie mniej opłacalne?

Upadłość ponad stu tysięcy firm i kilkaset tysięcy nowych bezrobotnych - takie mogą być skutki wdrożenia nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych. Regulacja ta zagraża bowiem funkcjonowaniu programu dopłat do zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Dziś Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje miejsca pracy dla niepełnosprawnych pracowników, jeśli tylko pracodawcy spełniają odpowiednie warunki. Najwyższe dotacje są uzyskiwane w przypadku zakładów pracy chronionej.

Obecnie jest ich niespełna 1,5 tysiąca a dopłaty do każdej pensji wynoszą w ich przypadku od 600 do 3300 zł, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Tymczasem na otwartym rynku pracy kwoty te zawierają się pomiędzy 420 a 2970 zł.

Od kilku lat rząd wspomina o konieczności zrównania tych kwot. Polegałoby ono na podwyższeniu dotacji dla rynku otwartego tak, by osiągnęły one taką samą wysokość jak w przypadku zakładów pracy chronionej.

O tym, że takie rozwiązanie byłoby wprowadzane stopniowo od 2014 roku wspominał w ostatnich miesiącach kilkukrotnie Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

- Trudna sytuacja finansowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynikająca m.in. ze wzrostu zainteresowania pracodawców subsydiowanym zatrudnieniem, a tym samym stale zwiększającymi się wydatkami na ten cel nie pozwoliła wówczas na realizację tego założenia. Sytuacja ta była powodem kilkukrotnego przesuwania w czasie wprowadzenia przepisów wyrównujących wysokość pomocy dla chronionego i otwartego rynku pracy - twierdził na początku tego roku odpowiadając na interpelację poselską.

Kłopotliwe rozporządzenie

Wkrótce jednak może okazać się, że PFRON nie będzie mógł wydawać środków na ten cel nawet w dotychczasowej wysokości.

Wszystko przez projekt nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, które zakłada limity pomocy publicznej udzielanej przez państwa Unii Europejskiej w ramach tzw. wyłączeń blokowych. Zgodnie z projektem, wynosiłyby one 0,01 proc. PKB danego kraju lub równowartość 100 mln euro. W przypadku Polski byłoby więc to odpowiednio 150 mln lub nieco ponad 400 mln złotych. Tymczasem PFRON wydaje rocznie na dotacje do zatrudniania niepełnosprawnych ponad 3 mld złotych.

Zgodnie z planem Komisji Europejskiej, rozporządzenie ma zostać przyjęte w kwietniu 2014 roku i obowiązywać od lipca tego samego roku. Obecnie trwają konsultacje na temat jego treści. Swoje uwagi zgłosił już polski rząd, któremu nie podobają się właśnie limity ograniczające dotacje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.