Czy w tym roku pracodawcy muszą oddać dzień wolny za listopadowe święta?

Mimo nieprzyjemnej aury pogodowej, listopad jest lubiany przez zatrudnionych na etat. A to głównie ze względu na przypadające w tym miesiącu dwa święta, co w efekcie powinno przekładać się na dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Czy w tym roku również?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy w tym roku pracodawcy muszą oddać dzień wolny za listopadowe święta?

PODZIEL SIĘ


Autor: Marek Skałkowski

27 paź 2015 12:59


Sposób obliczenia wymiaru czasu pracy wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy oraz ustawy o dniach wolnych od pracy. Gdy święto będące dniem wolnym od pracy przypada w sobotę, to pracodawca zobowiązany jest oddać pracownikowi w zamian inny dzień wolny.

Natomiast jeżeli dzień świąteczny wypada w niedzielę, tak jak tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych, pracownicy niestety nie otrzymają tym razem dnia wolnego. Tylko święto przypadające w inny dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Tak dzieję się np. w przypadku święta Dzień Niepodległości, które wypada w środę 11 listopada. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i jednocześnie zmniejsza wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych na pełny etat o 8 godzin.

Jeżeli jednak niedziela jest normalnym dniem pracy, co często dotyczy pracowników handlu, wtedy stosuje się przepisy jak przy pracy w zwykłą niedzielę. W takim przypadku ze względu na wypadające w niedzielę święto 1 listopada, pracodawca musi zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po Dniu Wszystkich Świętych.

Czas pracy zatrudnionych na pełen etat

W Polsce obowiązuje zasadniczo 40-godzinny tydzień pracy, po osiem godzin dziennie. Aby obliczyć wymiar czasu pracy w listopadzie należy wykonać proste obliczenia.

W związku z faktem, iż w listopadzie występują 4 pełne tygodnie pracy mnożymy je przez 40 godzinny tydzień pracy. Do otrzymanej liczby 160 godzin dodajemy 8 godzin odpowiadający za dzień 30 listopada wystający poza pełne tygodnie. Następnie od otrzymanej liczby godzin odejmujemy każde święto uznane za dzień wolny od pracy, który przypada w innym dniu niż niedziela.

Ponieważ w listopadzie mamy dwa święta wypadające odpowiednio w niedzielę i środę wymiar czasu pracy zostaje obniżony jedynie za święto wypadające w środę. Pracownicy pełnoetatowi mają do przepracowania w listopadzie br. 160 godzin.

Perspektywa niepełnoetatowców

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób pracujących na niepełny etat, którzy pracują tylko w niektóre dni tygodnia i mieli więcej niż 2 dni wolne w tygodniu. Przeanalizujmy ją na poniższym przykładzie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.