Czy można pracować zdalnie bez ograniczeń telepracy?

0 0
Czy można pracować zdalnie bez ograniczeń telepracy?
For. shutterstock

Praca zdalna to ułatwienie nie tylko dla pracownika, ale i pracodawcy. Jak można ominąć ograniczenia telepracy i pozwolić zatrudnionym na pracę z domu?

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” Fundacja Aktywności Lokalnej (FAL) w ramach projektu „Mam dziecko – pracuję” przygotowała i pomogła wdrożyć zdalną pracę u ok. 100 pracodawców. Każdy z rodziców miał konkretną liczbę godzin do wyrobienia, jednak mógł dopasować czas pracy do swoich potrzeb. Jeśli np. rodzic musiał odebrać dziecko z przedszkola to cztery godziny pracował z domu. A gdy wymagała tego sytuacja, mógł zająć się swoimi obowiązkami w domu nawet cały dzień.

Czytaj też: Praca zdalna to dogodność dla leniwych czy nowy sposób zarządzania?

Praca zdalna nie musi być telepracą, a więc pracodawca nie musi ustalać zasad telepracy ze związkami zawodowymi, zapewnić pracownikowi odpowiedniego sprzętu elektronicznego, ubezpieczenia, a także nie jest odpowiedzialny za normy BHP w domu zatrudnionego. W jaki sposób można pokonać bariery Kodeksu pracy?

Czytaj też: Pracownik zdalny to nawet 8 tys. zł w kieszeni pracodawcy rocznie

Należy pamiętać, by wymiar czasu pracy z domu nie przekroczył połowy etatu – wtedy praca zdalna nie jest telepracą. – Trzeba też zastrzec, że praca taka nie stanowi podróży służbowej, więc nie uprawnia do wypłaty diet oraz nie jest telepracą – komentuje na łamach „DGP” Iwona Janicka, dyrektor generalny FAL.

– Należy zadbać też o inne szczegóły takiego rozwiązania, np. wskazać, że nie chodzi jedynie o pracę w domu, ale po prostu o możliwość jej świadczenia poza biurem – tłumaczy dla "DGP" Alina Giżejowska, radca prawny i partner w Kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.