Czy czujemy się w pracy bezpiecznie? Nie zawsze...

W 2013 roku doszło w Polsce do około 90 tys. wypadków przy pracy. Pomimo tego, co trzecia pracująca osoba przyznaje, że nie wszyscy dbają o bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy czujemy się w pracy bezpiecznie? Nie zawsze...

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

26 lis 2014 18:06


Jak wynika z badań zrealizowanych przez Millward Brown w ramach kampanii „Chroń Swój Świat” co dziesiąta osoba pracująca (9 proc.) nie czuje się bezpiecznie w swojej pracy.

Czytaj też: Polacy czują się w pracy bezpiecznie... a nie powinni

Jak rozumieć to bardzo szerokie pojęcie? Pierwsze skojarzenie jest bardzo oczywiste – stałość zatrudnienia. Tak bezpieczeństwo kojarzy się prawie co czwartej osobie (24 proc.). Jednak już dla co piątej (21 proc.) ten termin wiąże się ze sprzętem i przepisami BHP.

Co ciekawe, jest to najważniejszy czynnik dla osób młodych w wieku 18-34 lata (26 proc.). Natomiast 17 proc. osób pracujących uważa, że bezpieczeństwo zależy od nich samych i innych pracowników.

Okazuje się, że pracownicy rozumieją swoją odpowiedzialność, ponieważ według 86 proc. z nich najważniejsze jest odpowiednie zachowanie podczas wykonywania swoich obowiązków. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się czynniki gwarantowane przez firmę, takie jak szkolenia czy wiedza na temat bezpieczeństwa i higieny pracy (55 proc.) oraz odpowiedni i wysokiej jakości sprzęt BHP (52 proc.).

Czytaj też: W Polsce dochodzi do blisko 2 tys. wypadków przy pracy tygodniowo

Te statystyki potwierdzają także odpowiedzi dotyczące tego, kto jest odpowiedzialny za BHP w pracy. Aż 9 na 10 osób (90 proc.) jest przekonanych, że to obowiązek pracodawcy. Jednak podobny odsetek osób (89 proc.) stwierdził, że my sami odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo. Na kolejnym miejscu znalazł się firmowy specjalista ds. BHP (75 proc.).

W teorii wiemy, że bezpieczeństwo zależy od nas samych, jednak czy o nie faktycznie dbamy? Większość, bo 58 proc. osób pracujących zawsze korzysta z odpowiedniego sprzętu BHP. Jednak prawie co siódma osoba (14 proc.) używa go tylko czasami. Co czwarta (24 proc.) uważa, że taki sprzęt nie jest jej potrzebny, a 3 na 100 pracowników nigdy z niego nie korzysta. Rzadziej z odpowiedniego sprzętu BHP korzystają kobiety - 6 proc., niż mężczyźni – 2 proc.

Czytaj też: To menedżerowie odpowiadają za bezpieczeństwo ludzi w pracy

Jak zwiększyć przestrzeganie zasad skoro znamy już teorię? To pytanie również zadano w badaniu. Dla prawie każdego pracownika  (97 proc.) najlepszym sposobem na zmianę zachowań w zakresie BHP jest kampania społeczna. Według respondentów ma ona większe znaczenie niż wypadek współpracownika (66 proc.) czy rodzina (63 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.