Członkowie zarządu fundacji zatrzymani pod zarzutem oszustw

0 0
Członkowie zarządu fundacji zatrzymani pod zarzutem oszustw
Pod zarzutem oszustw zatrzymano dwoje członków zarządu katowickiej fundacji (fot. KlausHausmann /pixabay.com CC0)

Pod zarzutem oszustw zatrzymano dwoje członków zarządu katowickiej fundacji „Człowiek dla Człowieka” - podała w poniedziałek, 21 grudnia prokuratura. Pieniądze przeznaczane przez firmy na cele charytatywne podejrzani mieli przeznaczać na prywatne potrzeby.

O zatrzymaniu i przedstawieniu zarzutów szefom fundacji poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. „Zatrzymanej kobiecie i mężczyźnie przedstawiono zarzuty oszustw na kwotę prawie 90 tys. zł i usiłowania oszustwa na kwotę 18 tys. zł na szkodę spółek głównie z województwa śląskiego” - podała.

Według ustaleń postępowania, firmy przekazywały na akcje charytatywne pieniądze, które w rzeczywistości wykorzystywane były na prywatne potrzeby członków zarządu fundacji. W jednym przypadku prokurator zarzucił podejrzanym usiłowanie oszustwa, albowiem do przekazania pieniędzy nie doszło - wyjaśniła prok. Zawada-Dybek.

Członkowie zarządu fundacji od lipca 2012 do listopada 2015 roku zgłaszali się o wspomożenie materialne do ogólnopolskich przedsiębiorców, którym w zamian za okazaną pomoc proponowali wsparcie w instytucjach państwowych. Jak dodała Zawada-Dybek, w niektórych przypadkach podejrzani przedstawiali się jako pracownicy urzędów państwowych.

Każdemu z podejrzanym przedstawiono osiem zarzutów oszustw na szkodę przedsiębiorców, którzy przekazywali pieniądze na pomoc osobom ubogim w ramach akcji charytatywnych. Chodziło o kwoty od dwóch tysięcy do 18 tys. zł, łącznie 90 tys. zł.

Prokurator zarzucił podejrzanym, iż z zarzucanego im procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu. Może za to grozić kara do 12 lat więzienia. Podejrzani nie przyznali się do winy. Zgodnie z decyzją prokuratora zostali zobowiązani do powstrzymywania się od działalności w zakresie kierowania i reprezentowania fundacji.

Jak zaznaczają prokuratorzy, śledztwo ma charakter rozwojowy, a kwotę wyłudzonego mienia szacuje się na ok. 700 tys. zł.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.