Czas urlopu macierzyńskiego podstawą do "trzynastki"

Sejm znowelizował w piątek ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników "budżetówki", umożliwiając wliczenie okresu urlopy macierzyńskiego do czasu pracy, niezbędnego do otrzymania "trzynastej pensji". To wykonanie wyroku TK.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czas urlopu macierzyńskiego podstawą do "trzynastki"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 maj 2013 15:39


Zgodnie z ustawą, pracownik jednostki sfery budżetowej uzyskuje prawo dodatkowego wynagrodzenia, czyli tzw. trzynastki po przepracowaniu w ciągu danego roku kalendarzowego co najmniej sześciu miesięcy. Przy czym wysokość "trzynastki" jest proporcjonalna do okresu faktycznie przepracowanego.

W lipcu 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pominięcie w tej ustawie okresu urlopu macierzyńskiego jako czasu umożliwiającego nabycie prawa do "trzynastki" jest niezgodny z ustawą zasadniczą i nakazał odpowiednią zmianę prawa.

Przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja przewiduje, że pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego, a także z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będą zwolnieni z obowiązku przepracowania u danego pracodawcy co najmniej sześciu miesięcy w roku kalendarzowym jako warunku nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn korzystających z tzw. tacierzyńskiego.

Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 441 posłów, jeden był przeciw, nikt się nie wstrzymał. Ustawa trafi teraz do Senatu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Karolina 2013-06-06 04:35:21

Uchwała mówi że wypłata 13-tki będzie wypłacana również za rok 1012, a co z latami poprzednimi - interesuje mnie 2011 rok. czy też będzie wypłacana czy trzeba iść do np. sądu pracy z rządaniem wypłaty trzynastki za 2011 rok ? a może jakaś inna forma ? prosze o podpowiedź co zrobić w takim przypadku