Cudzoziemcy tematem obrad Rady Rynku Pracy. Stanowią tylko 1 proc. polskiego rynku pracy

0 0
Cudzoziemcy tematem obrad Rady Rynku Pracy. Stanowią tylko 1 proc. polskiego rynku pracy
W ubiegłym roku odnotowano wzrost zainteresowania cudzoziemców pracą w Polsce. W porównaniu z rokiem 2014 wydano o ponad 50 proc. więcej zezwoleń na pracę i dwukrotnie więcej oświadczeń, pozwalających na pracę do sześciu miesięcy. (fot. MRPiPS)

• Członkowie Rady Rynku Pracy, która zebrała się na posiedzeniu we wtorek (23 lutego), dyskutowali m.in. o wpływie zatrudniania cudzoziemców na polski rynek pracy oraz o najbliższych zmianach prawnych w tym obszarze.
• W obradach wzięli udział minister Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Stanisław Szwed.

Informację na temat zatrudniania cudzoziemców w ramach procedury oświadczeniowej przedstawiła wicedyrektor departamentu rynku pracy Magdalena Sweklej. Jak się okazuje, udział cudzoziemców w polskim rynku pracy jest stosunkowo niewielki, bo wynosi ok. 1 proc. Dla porównania w UE jest to 6,6 proc.

W ubiegłym roku odnotowano wzrost zainteresowania cudzoziemców pracą w Polsce. W porównaniu z rokiem 2014 wydano o ponad 50 proc. więcej zezwoleń na pracę i dwukrotnie więcej oświadczeń, pozwalających na pracę do sześciu miesięcy. Ponad 97 proc. takich dokumentów dotyczyło obywateli Ukrainy.

– To są duże liczby, z których powinniśmy się cieszyć, bo niedługo nie będziemy pytać czy przyjmować Ukraińców, tylko czy i z czego wypłacać emerytury naszym seniorom – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). – Jeśli nie uzupełnimy liczby płatników – choćby kosmitami – to w 2025 roku nie będzie żadnych świadczeń dla naszych seniorów. A wtedy Ministerstwo Finansów weźmie za gardła przedsiębiorców, którzy się ostaną, dołoży im podatków i będzie piękna katastrofa - dodaje.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców domaga się także jak najszybszego zalegalizowania pobytu Ukraińców w Polsce. Tłumaczy to potrzebami pracodawców. Według prognoz GUS, do 2050 roku populacja Polski skurczy się z obecnych ponad 38 mln do poniżej 34 mln ludzi. Co gorsza, 10,5 proc. z pozostałej wówczas ludności stanowić mają osoby będące w wieku 80 lat i powyżej.

- Jeśli chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, to przy obecnych trendach demograficznych potrzebujemy przyjąć 5 mln imigrantów do 2050 roku - poinformował ZPP w styczniu tego roku, przy okazji publikacji raportu „Imigranci z Ukrainy ratunkiem dla polskiej demografii”.

Według jej autorów, imigranci z Ukrainy są bardzo dobrze adaptującą się grupą narodowościową w Polsce. Bardzo szybko uczą się języka polskiego, nie oczekują też wsparcia w poszukiwaniu pracy, ani mieszkania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.