Cudzoziemcy pracują u nas na czarno. PIP chce z tym walczyć

Państwowa Inspekcja Pracy chce w 2015 r. wydać poradniki dla cudzoziemców, zawierające podstawowe informacje o polskim rynku pracy i prawach pracowników. Cel to większa świadomość obcokrajowców na temat przysługujących im u nas praw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cudzoziemcy pracują u nas na czarno. PIP chce z tym walczyć

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 18:06


Dyrektor departamentu legalności zatrudnienia PIP, Jarosław Leśniewski zapowiedział, że poradniki będą w kilku językach.

- Cudzoziemiec wjeżdżający do Polski, powinien mieć podstawowe informacje dotyczące polskiego rynku pracy; wiedzieć, jakie jest wynagrodzenie, jaką można mieć umowę, czym różni się umowa o pracę od umowy zlecenie. Powinien także mieć świadomość, że jako pracownik musi mieć badania lekarskie, musi być przeszkolony w zakresie BHP i że ma prawo np. do urlopów wypoczynkowych - wyjaśnił.

Czytaj też: Cudzoziemcy często pracują bez pisemnych umów

Państwowa Inspekcja Pracy od 2007 r. zajmuje się m.in. kontrolą legalności zatrudnienia cudzoziemców. Sprawdza także, czy pracodawcy przestrzegają ich praw. Za uchybienia pracodawca może być ukarany mandatem do 5 tys. zł.

Jak powiedział Leśniewski, z roku na rok zmniejsza się liczba cudzoziemców, którzy są nielegalnie zatrudniani w Polsce.

- Na wysokim poziomie utrzymuje się natomiast nieprzestrzeganie przepisów prawnej ochrony pracy, jak i bezpieczeństwa i higieny pracy. Przede wszystkim chodzi tu o niewypłacanie cudzoziemcom wynagrodzeń, naruszanie przepisów o czasie pracy, a także brak badań, szkoleń, zezwoleń na pracę np. na niebezpiecznej wysokości - wskazał dyrektor.

Jak dodał, przyczyny tego stanu rzeczy leżą zarówno po stronie polskich pracodawców, którzy wykorzystują fakt, że cudzoziemcy są w obcym dla siebie kraju i nie znają np. języka, jak i po stronie samych imigrantów.

Czytaj też: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce

- Zauważamy taki problem, że sami cudzoziemcy decydują się na nielegalną pracę, uznając, że legalna, jeśli chodzi o ubezpieczenie, nic im nie daje, a nielegalna jest czasem lepiej płatna - powiedział Leśniewski.

Dodał, że nadal dominującą grupą wśród imigrantów, których prawa pracownicze są łamane, są obywatele Ukrainy, na kolejnych miejscach plasują się obywatele Wietnamu i Chin. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.