Coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski

0 0
Coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski

Polacy powoli przekonują się do urlopów ojcowskich. Z tej możliwości korzysta coraz więcej mężczyzn, szczególnie chętnie, kiedy wspiera ich pracodawca.

Pomimo wielu możliwości aktywnego włączenia się w pełnienie obowiązków rodzicielskich, jakie oferuje państwo, stosunkowo nadal niewielu ojców decyduje się z nich skorzystać. Widać jednak stopniowy wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami.

Jak podaje ZUS, w 2012 roku na wykorzystanie urlopu ojcowskiego zdecydowało się 28,6 tyś. młodych ojców, czyli prawie dwa razy więcej niż w latach ubiegłych, również dzięki temu, że firmy wprowadzają prorodzinne rozwiązania, które ułatwiają godzenie życia zawodowego i rodzinnego.

Choć 83 proc. badanych w 2012 roku przez TNS Polska twierdzi, że urlopy ojcowskie to dobry pomysł, aż 48 proc. uważa korzystanie z nich za negatywnie odbierane przez pracodawców. Efekt: w 2012 roku taki urlop mógł wziąć prawdopodobnie tylko co dziesiąty uprawniony do niego mężczyzna.

Czytaj też: Ojcowie powinni mieć indywidualne prawo do urlopów rodzicielskich

Polacy coraz bardziej odpowiedzialnie traktują obowiązki związane z wychowywaniem dzieci. Badani przez TNS Polska w 82 proc. przypadków zgodzili się z tezą, iż ojcowie i matki powinni w możliwie równy sposób angażować się w sprawy domu i wychowania dzieci. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mężczyzn korzysta z możliwości opieki nad dzieckiem i żoną podczas urlopu ojcowskiego.

Każdemu młodemu tacie przysługuje dwutygodniowy płatny urlop ojcowski, który trzeba wykorzystać zanim dziecko skończy 12 miesięcy. Może on być wykorzystany równolegle z macierzyńskim, aby młodzi rodzice mogli wspólnie opiekować się dzieckiem.

- W ubiegłym roku w Hewlett-Packard 82-ch naszych kolegów skorzystało z urlopu ojcowskiego, a do chwili obecnej jużkolejnych 14-u. Natomiast we wrocławskim centrum HP urlop ojcowski wzięło 49 mężczyzn, w tym w kilku przypadkach wnioskowano o urlop na kilkoro dzieci - komentuje Katarzyna Błońska, Dyrektor HR w HP Polska.

- W odpowiedzi na to zainteresowanie staramy się dostarczać zarówno ojcom, jak i matkom pracującym w naszej firmie, narzędzia umożliwiające im rozwój zawodowy i zaangażowanie w życie rodzinne. Jesteśmy świadomi tego, że narodziny dziecka to wielkie wydarzenie w życiu, które jest równocześnie okresem wymagającym zaangażowania czasu i sił. Tworzymy zatem rozwiązania, które pozwalają naszym pracownikom odnaleźć się w nowej roli - dodaje Błońska.

Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu tacierzyńskiego oraz wychowawczego, które pozwalają im bardziej zaangażować się w życie rodzinne. Nie musi na tym cierpieć kariera zawodowa, jeśli tylko wszystko odpowiednio wcześniej uzgodni się z pracodawcą.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.