Coraz mniej organizacji pracodawców w Polsce. Głównie zatrudniają na śmieciówkach

Według danych GUS-u, w 2014 r. aktywną działalność prowadziło 300 organizacji pracodawców i było ich o 5 proc. mniej niż w 2010 r. Organizacje te zrzeszały łącznie 16,3 tys. członków, z czego 74 proc. stanowiły osoby prawne. Dla porównania: w tym samym roku aktywną działalność związkową prowadziło 12,9 tys. jednostek, do których należało łącznie 1,6 mln pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz mniej organizacji pracodawców w Polsce. Głównie zatrudniają na śmieciówkach

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

23 gru 2015 0:45


– Spadek liczby organizacji pracodawców w ostatnich latach specjalnie mnie nie dziwi. Wiele z nich powstało w latach 90. i wytraciło swoją dynamikę działania, dryfowało w ostatnich latach, nie znalazło następców, nie przeprowadziło sukcesji i zniknęło z rynku – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Liczba aktywnych organizacji pracodawców w latach 2010-2014. Liczba aktywnych organizacji pracodawców w latach 2010-2014.

– Druga sprawa jest taka, że u nas skłonność do zrzeszania się jest tak naprawdę na katastrofalnie niskim poziomie. Polscy przedsiębiorcy przypominają sobie o organizacjach pracodawców, kiedy mają problemy: najczęściej prawne, administracyjne czy związane z regulacjami w branży. Wcześniej nie myślą nawet o tym, aby stać się członkiem organizacji zrzeszającej przedsiębiorców – wyjaśnia.

To również te kwestie są głównymi barierami prowadzenia działalności zgłaszanymi przez organizacje pracodawców.

Bariery działalności organizacji pracodawców. Bariery działalności organizacji pracodawców.

Wśród najczęściej wskazywanych problemów znalazły się bariery wynikające z przepisów i procedur prawnych (np. niejasne lub niekorzystne prawo, częste zmiany przepisów), których występowanie zgłosiła w 2014 r. połowa badanych organizacji pracodawców. Niewiele mniej organizacji zwróciło uwagę na problemy w kontaktach z administracją publiczną związane m.in. z biurokracją, niewiedzą urzędników, brakiem dostępu do informacji, a także z brakiem zaufania ze strony administracji czy nieznajomością specyfiki działalności organizacji pozarządowych (44 proc.).

Koncentracja w Warszawie

Zgodnie z danymi GUS-u, najwięcej, prawie połowa organizacji pracodawców w latach 2010-2014 miało swoją siedzibę zlokalizowaną w województwie mazowieckim (48 proc.), z czego aż 45 proc. jednostek mieściło się w samej Warszawie. Istotną część organizacji pracodawców gromadziły jeszcze województwa: dolnośląskie (9 proc.), wielkopolskie i śląskie (po 6 proc.) oraz pomorskie (5 proc.). Najmniej badanych podmiotów miało siedziby w województwach: opolskim, zachodniopomorskim, podkarpackim i świętokrzyskim (po 1 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.