Co z nadgodzinami pracowników wojska na misjach?

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy, który wyłącza cywilów pracujących dla wojska w kontyngentach zagranicznych spod kodeksowych przepisów dotyczących czasu pracy. Tym samym stracą oni prawo do nadgodzin, a budżet MON zaoszczędzi na wynagrodzeniach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co z nadgodzinami pracowników wojska na misjach?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 lut 2014 15:38


Przygotowana przez MON propozycja nowelizacji ustawy o zasadach użycia lub pobytu sił zbrojnych poza granicami państwa przewiduje, że wymiar czasu pracy cywilów będzie określany ich zadaniami służbowymi, podobnie jak to jest w przypadku żołnierzy. Do pracowników nie będą się już stosowały przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy. Oznacza to usunięcie ograniczeń związanych z dobową i tygodniową normą czasu pracy, przerwami na odpoczynek, pracą w niedzielę, święta i w nocy, okresem rozliczeniowym, a przede wszystkim godzinami nadliczbowymi.

W uzasadnieniu projektu MON zwraca uwagę, że obecnie ograniczenia wynikające z kodeksu pracy bardzo utrudniają właściwe funkcjonowanie kontyngentów, a jednocześnie rodzą poważne skutki finansowe, ponieważ trzeba wypłacać wynagrodzenia za nadgodziny. Jednocześnie resort podkreśla, że cywilni pracownicy zgłaszają się na misje zagraniczne dobrowolnie i otrzymują wynagrodzenia powiększone o dodatek wojenny i zagraniczny; dodatki nie zależą od czasu pracy, lecz od czasu spędzonego w kontyngencie. Według MON w pełni rekompensuje to dolegliwości związane z pracą na misji.

MON, na podstawie danych z lat 2010-12, oszacowało, że nowelizacja może przynieść budżetowi państwa 400-500 tys. zł oszczędności rocznie.

Gdy w lutym 2013 r. rząd przyjął założenia do projektu, podano w nich, że rocznie w kontyngentach wojskowych za granicę wyjeżdża ok. 60 cywilnych pracowników. Jednak w ostatnich latach systematycznie spada liczebność polskich kontyngentów wojskowych. Największy z nich - w Afganistanie - w latach 2010-11 liczył ok. 2600 żołnierzy i cywilnych pracowników, obecnie - ok. 1000, a od maja ma liczyć do 500 osób.

Projekt nowelizacji określa, jak mają być ustalane godziny pracy i pozostawania w dyspozycji, zadania służbowe i organizacja pracy w stosunku do cywilnych pracowników wojska na misjach zagranicznych. Przedłożenie dopuszcza pracę zmianową oraz w niedziele i święta. Wprowadza też odmienne niż w kodeksie pracy regulacje dotyczące wymiaru odpoczynku, przy czym pozwala na ich zawieszenie w razie wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa kontyngentu oraz z ochroną ludzkiego zdrowia i życia.

Cywile, którzy razem z żołnierzami jeżdżą na misje zagraniczne, to np. lekarze, psychologowie, ratownicy medyczni i prawnicy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.