Co z dodatkiem za pracę w nocy?

Nieuwzględnianie dodatku za pracę w nocy przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia – taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja ustawy, której projekt senackie komisji skierowały we wtorek do Komisji Trójstronnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co z dodatkiem za pracę w nocy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 maj 2013 9:35


Projekt zgłosili senatorowie PiS. Komisje: rodziny i polityki społecznej oraz ustawodawcza uznały, że proponowaną zmianą powinna zająć się Komisja Trójstronna, bo nowelizacja dotyczy kwestii wysokości wynagrodzenia minimalnego.

W skład komisji wchodzą przedstawiciele rządu, organizacji pracodawców prywatnych i związków zawodowych.

Autorzy projektu podkreślają, że zasada, w świetle której dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej jest uwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę, choć usankcjonowana przepisami, prowadzi do pokrzywdzenia osób najgorzej zarabiających.

Argumentują, że jeżeli pracownik, otrzymujący minimalne wynagrodzenie za pracę, jest zatrudniony w porze nocnej, przysługujący mu dodatek za pracę w nocy zostanie wliczony do tego wynagrodzenia.

W praktyce może to oznaczać, że dodatek pozostanie jedynie fikcją, a pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości, którą i tak gwarantuje mu ustawa - uważają autorzy projektu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że wprowadzenie proponowanych zmian niesie ryzyko, że osoby, których mają one dotyczyć, mogą stracić pracę.

Z szacunków resortu wynika, że nowela spowodowałaby znaczące obciążenie pracodawców, gdyż zwiększyłyby się koszty pracy.

Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1600 zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.